Vydejte se za egyptskými faraony tisíce let do minulosti
autor redakce
07. října 2017 | 13:04
Nebo ještě dále do minulosti, kdy faraon Cheops dává příkazy ke stavbě své pyramidy. Nahlédněte do života starých Egypťanů. Samozřejmě jednou z možností, jak strávit dovolenou v Egyptě, je zavřít se do některého z proslulých rezortů třeba na Hurghadě a doslova a do písmene odsud nevystrčit nos.
Zavřeni v rezortu nepoznáte nic
Putovat mezi pláží, hotelovým bazénem a hotelovou restaurací. Sice si tak užijete dokonalého luxusu, ale na druhou stranu nepoznáte z navštívené země vůbec nic. A to je obrovská škoda. Egypt je kolébkou civilizací. Bylo by škoda nenavštívit zdejší známé památky a nepoznat život.
Tři hrobky na jednu vstupenku
Stačí se přenést časem o tisíce let zpátky. Vydejte se do Údolí králů. Nádherným zážitkem je třeba plavba po řece Nil. Návštěvu Údolí králů můžete zakomponovat jako jednu z jejích zastávek. Komplex hrobek se totiž tyčí na západním břehu řeky Nil v Luxoru (starověké Théby), a to na severním úpatí hory Kurn. Hora je nedílnou součástí thébského pohoří. Největší atrakcí je tu pochopitelně Tutanchamonova hrobka. Na její návštěvu musíte mít zvláštní vstupenku. Jinak na běžnou vstupenku můžete navštívit až tři hrobky v areálu. Celkově má veřejnost přístup do 18 hrobek, všechny najednou ale většinou nejsou přístupné. Vyhnete se také nepříjemnému šlapání, protože z parkoviště vás do Údolí králů doveze zdejší vláček.
Pozor na pekelné horko a vlhko
Musíme vás ale upozornit na pár nepříjemností, které vás tu bohužel čekají. Především návštěvnost je tu 4-5 tisíc lidí denně, což znamená velké davy. Nejste zkrátka sami, kdo si nenechá ujít tyhle starobylé stavby. A také tu bývá pekelné horko. Teplota se může vyšplhat až na 45-50 °C. Jedna nepříjemná přímá úměra. Čím hlouběji je hrobka, tím vlhčí a teplejší vzduch se tam většinou nachází. S horkem mohou mít problém chronicky nemocní lidé, kardiaci, se vzduchem v hrobkách zase alergici. Jinak hrobky si prohlížíte sami, bez průvodců. Proto byste si o nich měli něco zjistit předem. A ještě jedna důležitá věc. Nesmíte tam fotografovat. Pokud se o to pokusíte, vyvedou vás.
Nejkrásnější posmrtné útočiště
Abyste věděli, do čeho vůbec jdete, pokusíme se vám hrobky alespoň ve stručnosti představit a nabídnout tipy, které z nich navštívit. Během pěti staletí (cca 1550-1077 př. n. l.) se sem ukládaly ostatky egyptských panovníků. Hrobek je zde 65, ale pouhých 20 z nich náleží hlavám státu. Hrobky se označují písmeny KV a číslem podle pořadí objevu. Které z nich nevynechat? KV 38 náleží Thutmosovi I. vládnoucímu v letech 1506-1493 př. n. l. Za pozornost stojí KV 17, kde najdete faraona Sethiho I. (vláda asi 1290–1279 př. n. l.). Pyšní se opravdu nádjernou výzdobou stěn, proto je mnohdy právem označována za vůbec nejkrásnější.
Největší skvost a největší hrobka
Slavný Tutanchamon (vláda asi 1332-1323 př. n. l.) našel místo svého posledního odpočinku v KV 62. Přestože hrobka byla vykradena, i tak tu badatel Howard Carter narazil na opravdové skvosty. Stačí třeba připomenout, že faraonova třetí rakev je celá zlatá. Oblíbenou zastávkou je rovněž KV 35, kde mimo faraona Amenhotepa II. (vláda asi 1427-1401 př. n. l.) našlo útočiště i 13 dalších mumií. Za největší je označována KV 5, kde leží faraon Ramesse II. (vláda asi 1279-1213 př. n. l.). Její rozměry jsou úctyhodných 2500 m2.
Rituály zajistí zdar stavby
Z jiných zajímavých hrobek zmiňme například KV 55, kde najdete tělo Achnatona, dále KV 35 ( Amenhotep II.) či KV 11 (Ramesse III.). Samotná stavba hrobek byla náročná a provázely ji mnohé rituály, kterými si stavitelé chtěli zajistit zdar celé akce. Například se do jam u hrobek ukládaly miniatury nářadí. Rozhodně si výlet do Údolí králů dopřejte. Dávní faraoni si to zaslouží.