Slovenský Liptov je na dovolenou jako stvořený. Užijete si hory i koupání
autor Miroslav Pospíšil
07. února 2019 | 13:00
Slovenský Liptov si můžete užívat v jakémkoliv ročním období. V zimě máte k dispozici vynikající lyžařské terény v nedalekých Nízkých Tatrách a v létě kraj přímo zve k tůrám překrásnou přírodou a nehchybí aní řada možností ke koupání. Centrum regionu, Liptovský Mikuláš leží v severní části středního Slovenska, a to na hlavním tahu ze Žiliny do Vysokých Tater. Je lehce dostupný autem i vlakem. Město má zhruba 33 500 obyvatel a je v nadmořské výšce 577 metrů. Historické centrum Liptova (první písemná zmínka pochází z roku 1286) je celé ohraničeno horami. Na severu to jsou Chočské vrchy a Západní Tatry, na jihu pak Nízké Tatry.
Co navštívit v Liptovském Mikuláši
Dějiny v Liptovském Mikuláši oslovují návštěvníka prakticky na každém rohu, i když je zde už řada nových moderních staveb. Jen centrální náměstí například lemují měšťanské domy z 16. a 17. století, dominantami jsou kostel svatého Mikuláše a synagoga. Zájemci zde najdou hned několik muzejních expozic – Muzeum Janka Krála, Liptovské muzeum (vstupné 1 euro dospělí, 0,50 euro děti), Slovenské muzeum ochrany přírody a jeskyňářství (vstupné 7 euro dospělí, 3,50 euro děti), nebo Mikulášská mučírna (pobyl si zde i známý zbojník Juro Jánošík před svou popravou v roce 1713). A aby historie nebylo málo, místní lidé rádi zdůrazňují, že právě tady došlo v revolučním roce 1848 k vyhlášení Žádostí slovenského národa (právo na sebeurčení, samostatnost, jazyk apod.).
Koupání si užijete vrchovatě
Liptované mají rádi vodu a dávají to najevo hned několika způsoby. V centru musí nutně každého zaujmout moderní fontána Metamorfózy. Něco tak zajímavého a promyšleného se hned tak nevidí. Zvláště dětem se tento umělecký výtvor zamlouvá a občas se stane, že malý capart se i nechtěně vykoupe.
Pravá vodní rekreace však začíná asi dva kilometry za městem. Aquapark Tatralandia (vstupné od 22 euro dospělí, od 15 euro děti) je největším areálem vodní zábavy, který je k dispozici celý rok. Svým hostům nabízí čtyři velké tobogány, šest termálních bazénů, saunu, masáže, skluzavky, westernové centrum i ubytování. Není divu, že tady v sezóně mají stále nabito. Menší aquapark se pak nachází v nedaleké obci Bešeňová.
Vodní nádrž Liptovská Mara
Komu však tobogány nechybí a stačí mu opravdu přírodní koupání, může se vypravit ke břehům vodní nádrže Liptovská Mara, jíž najde hned za kopcem v sousedství Tatralandie. Liptovská Mara vznikla vybudováním největší sypané hráze na Slovensku, a to na Váhu. Koupání a slunění je samozřejmostí, ale tím to nekončí. Jachting, surfování, šlapadla, plavba vyhlídkovou lodí, rybaření, to všechno je tady možné. Využití vlastních kajaků a kanoí se nevylučuje. Ubytovat se lze v kempu hned na břehu nádrže.
Město nabízí i další aktivity
Místo je tak velké a svým způsobem neformální, že i vyznavači nudismu se nemusí omezovat. Doslova vodní adrenalin je pak k dispozici v areálu vodního slalomu s uměle vybudovaným vodáckým kanálem, jenž je přímo ve městě. Už jen pohled na peřeje nutně pracuje s fantazií. A co když je špatné počasí a prší? Nevadí, Liptovský Mikuláš má i krytý bazén. Z ostatních městských aktivit se můžeme zmínit například o motokárové hale s 500 metrů dlouhým okruhem, lukostřeleckém areálu u hotelu Liptov, možnosti si zajezdit na koních či vyrazit do okolí jako cykloturisté.
Hory musíte zažít na vlastní kůži
Liptovský Mikuláš je obklopen horami. Ať se podíváte na jakou stranu chcete, vždy vidíte nádherné horské hřebeny a vrcholy. Nevyrazit si aspoň na chvíli do hor, by byl snad hřích. Patrně nejvhodnějším a určitě nejfrekventovanějším výchozím místem je středisko Jasná v Demänovské dolině. Najdete jej zhruba 3 kilometry od Liptovského Mikuláše a jezdí sem z městského autobusového nádraží spoj několikrát denně.
Ještě však, než vyrazíte na túru, stojí za to navštívit Demänovskou jeskyni Svobody (vstupné od 8 euro dospělí, od 4 euro děti). Ta patří mezi nejkrásnější krápníkové jeskyně na Slovensku a Demänovskou ledovou jeskyni (vstupné 8 euro dospělí, 4 euro děti). I v parném létě je zde velká zima, teplota nevystupuje nad bod mrazu. Obě jeskyně jsou ve zmíněné dolině a od sebe vzdáleny jen asi deset minut chůze.
Vzhůru na hřebeny
Když už máte prohlídku podzemního království za sebou a dorazíte na Jasnou, stojíte na samém prahu Národního parku Nízké Tatry na úpatí severního svahu Chopoku. Areál kromě ubytování nabízí cyklistické vyžití, lukostřelbu, jezdectví, bungee trampolíny. Je odtud možné vyrazit za národní kulturní památkou Černý orel nebo za národní přírodní památkou Vrbické pleso.
Úplně nejlepší a z vlastní zkušenosti doporučuji, je vydat se přímo na tatranské hřebeny. K tomu vám poslouží sedačková lanová dráha, která vás vyveze až na hřeben. Už jen pohled z lanovky je úžasný. Odtud vede turistická trasa na vrchol Chopoku (2024 m n. m.) a těm zdatnějším nic nebrání v pokračování ve výstupu na nejvyšší horu Nízkých Tater Ďumbier (2043 m n. m.). To, že celá zdejší oblast je fotograficky velmi zajímavá a vděčná, snad nemusím ani moc zdůrazňovat.
Ani okolí Liptovského Mikuláše nezklame
Co se týká nejbližšího okolí Liptovského Mikuláše, tak je několik turisticky zajímavých možností. Především jde o Archeologické muzeum v přírodě Havránok, Muzeum liptovské dědiny v Pribylině, rezervaci lidové architektury Vlkolínec (zapsaná v UNESCO) a dvojici dřevěných vodních mlýnů Oblazy v Kvačinské dolině. Celá oblast je protkaná množstvím hotelů, penzionů, kempů a turistických ubytoven. O restauracích a charakteristických kolibách ani nemluvě. Místní lidé jsou přátelští a o Čechy a Poláky zde opravdu není nouze.