Pobyt
 

Bez strachu do Izraele: Poznejte Tel Aviv a vykoupete se v klidu na jedné z nejhezčích městských pláží světa

Pobyt
Také si myslíte, že Izrael je jedna velká válečná zóna? Chyba lávky, třeba v takovém Tel Avivu se budete cítit jako v jakékoliv jiné evropské metropoli, a to hodně moderní metropoli. A navíc se zde ještě vykoupete na jedné z nejhezčích a nejčistších městských pláží vůbec.

autor  Michaela Kadlecová

07. listopadu 2018   |  10:10

Do Tel Avivu se dostanete přímým letem z Prahy, cesta trvá zhruba čtyři hodiny, či tři a půl. Na letiště ale dorazte s dostatečným náskokem, prohlídka je totiž důkladná. Ještě důkladnější vás ale čeká, až budete z Tel Avivu odlétat. Pokud sem letíte na vlastní pěst, a nikoliv s cestovkou, můžete očekávat hodně zvědavé otázky, a dokonce velmi osobní prohlídku, kdy budete nuceni svléci se donaha.

Prohlídka skutečně důkladná

Je také naprosto běžné, že bude obsah vašeho zavazadla prozkoumán před všemi lidmi, takže nechte raději choulostivé předměty doma. Vše se však děje korektně, rozhodně nemá smysl se prohlídce nějak bránit, pouze je třeba opravdu přijít včas, asi tak tři hodiny před odletem. S policisty raději spolupracujte, alespoň budete mít po chvíli po všem. Pokud nebudete absolvovat prohlídku, můžete nakupovat v místním duty free shopu, kde je zboží za opravdu lákavé ceny.

Město bez předsudků

Tel Aviv znamená doslova Zelený pahorek, tak viděli Izraelci tento kout země kdysi. Jde o druhé největší město v Izraeli, žije v něm 426 tisíc obyvatel. Město představuje moderní protiváhu Jeruzalému, který za hlavní město Izraele mnoho států neuznalo, a tak provozují své zastupitelské úřady v Tel Avivu.

Tel Aviv je výkladní skříní Izraele

V samotném Tel Avivu skutečně nějaké prastaré památky nenajdete, město bylo založeno v roce 1909 vedle prastarého přístavu Jaffa, kde dodnes žije mnoho arabského obyvatelstva a židovští obyvatelé Tel Avivu vám příliš neradí, abyste sem chodili po setmění. Arabské obyvatelstvo v samotném Tel Avivu skutečně příliš neuvidíte. Tel Aviv je navíc městem zcela světským, židovská víra alkohol nezavrhuje, takže si můžete dát, nač máte chuť, v Tel Avivu prohibice skutečně neplatí.

Moderní památky, které ohromí

Ačkoliv se zde nenacházejí starobylé pevnosti, či chrámy, přesto má Tel Aviv co nabídnout. Je to totiž hlavně moderní architektura, konkrétně pak telavivské Bílé město, které se začalo stavět v třicátých letech. Jde o největší místo, které je zastavěno ve stylu Bauhaus, díky židovským architektům, kteří se vrátili z Německa a byli mistři svého oboru. Město leží na pobřeží, které lze skoro po celý rok využívat ke koupání.

Užijete si i koupání

Zdejší městská pláž je naprosto skvělá, určitě vás překvapí, v jaké čistotě si ji drží a to, že jsou zde naprosto běžně k dispozici toalety, sprchy a převlékárny, opět velmi čisté. Pláž je krásně dlouhá a široká, takže ačkoliv je Tel Aviv lidnaté město, své místo si zde najde i početná rodina a tísnit se nikdo rozhodně nemusí.

Rozhodně si nenechte ujít návštěvu některé z restaurací na pláži, kde se jí středomořská kuchyně, prim hrají hlavně ryby a mořské plody, rozhodně si pochutnáte. Kolem moře se můžete také toulat velmi dlouhé hodiny, vede zde velmi příjemná cesta, za jednoho konce Tel Avivu můžete jít až do Jaffy, což bude trvat minimálně hodinu.

Orientální trh, co zavoní

Tel Aviv je sice hodně moderní město, ale i zde můžete zažít dotek orientu. Zajděte se podívat například na trh Carmel, kde se budete cítit jako v pohádce Tisíce a jedné noci. Prodává se zde například voňavé koření, které je nasypané na hromadách a je krásně barevné, spousta krásného ovoce a zeleniny, na druhém konci trhu pak elektronika a oblečení.

V roce 2004 zde došlo k tragédii, palestinský sebevražedný útočník zde odpálil nálož, která zabila tři lidi. Od té doby zde k dalšími útoku nedošlo, ve městě je klid. Oázou klidu Tel Aviv asi nenazveme, ale co se terorismu týká, nenastaly v posledních letech výraznější problémy.

Zavřít reklamu