Dovolená
 

Izraelský Eilat vás ohromí. V této době je tam nádherné počasí, moře teplé a letenky za neuvěřitelně nízké ceny

Dovolená
K Rudému moři se můžete vypravit buď do Egypta, Jordánska nebo do Izraele. Tou nejnavštěvovanější zemí je pochopitelně stále Egypt, ale izraelské pobřeží Rudého moře je našimi turisty poněkud opomíjené. Je to škoda, protože právě v této době jsou letenky do Izraele a speciálně do Eilatu na té nejnižší úrovni. Přitom nabídka a úroveň služeb v Eilatu je srovnatelná s těmi nejluxusnějšími destinacemi v Egyptě.

autor  Pavel Přeučil

31. října 2018   |  14:59

Průměrné teploty se ještě v listopadu a prosinci pohybují okolo 28°C a voda dosahuje teplot až 24°C. Počasí je zde naprosto stálé a lidé si tu užívají 360 dni v roce slunce. V těchto dnech je například teplota vzduchu v Eilatu stále na 30°C. S nějakými deštivými dny vůbec nemusíte počítat. Vzhledem k tomu, že se Eilat nachází v nejjižnějším cípu Izraele, na okraji vyprahlé Negevské pouště, je zde počasí bez větších výkyvů.

Jak se tam dostanete

V současné době jsou letenky do Eilatu skutečně za hubičku a vycházejí mnohem levněji než do mnoha okolních evropských destinací. Výhodou jsou nedávno zavedené přímé lety Wizz Air z Prahy do Eilatu, odlétající každý čtvrtek. Akční letenky dostanete už od 1300 korun, běžné ceny sotva dosahují 2000 korun. Do Eilatu vás za cenu do 3000 korun dostane i řada dalších leteckých společností, ale musíte většinou počítat s přestupy. Cesta do cílové destinace trvá asi 3,5 hodiny.

Trochu složitější odbavení

Počítejte s tím, že na letišti musíte být při cestě do Izraele alespoň 3 hodiny před odletem. Je to způsobeno tím, že bezpečnostní kontroly jsou na těchto letech mnohem přísnější a namátkově se prohlížejí i zavazadla cestujících, a to dost podrobně.

Před letem do Izraele čekejte přísnou prohlídku

Někdy vás čekají prohlídky i na příletovém letišti v Eilatu. Vězte ale, že je to všechno děláno pro bezpečnost cestujících, protože hrozby palestinských teroristů stále existují. Letiště je vzdáleno asi 50 kilometrů od Eilatu a do města vás dopraví letištní shuttly, které jsou přistavovány ke všem příletům. Za transfer pak zaplatíte 210 korun.

Kolik vás to bude stát

Na ubytování se dá dost ušetřit při využití Airbnb nebo couchsurfingu, které jsou v Izraeli dost rozšířené. Najdete ale i levnější hotely či hostely, v kterých se vejdete do 1000 korun za jednu noc pro dva. Ceny jsou v Izraeli srovnatelné se zeměmi západní Evropy a stejně jako tam ušetříte při nákupech jídla a pití v supermarketech. Nejvíc vás asi zarazí vysoké ceny za alkohol. Pokud se bez nějaké té sklenky neobejdete, kupte si zásobu ve freeshopu na letišti. I v Eilatu najdete řadu pouličních stánků a provozoven s rychlým občerstvením, kde se dá levně najíst.

Ráj na potápění

Rudé moře je plné života a pokud jste milovníky potápění či šnorchlování, tady si přijdete opravdu na své. Můžete se potkat s těmi nejpestřejšími a nejzajímavějšími vodními živočichy. Ta nejlepší místa jsou Aqua Beach a Migdal Or Beach, kde mají všechno potápěčské vybavení, které budete potřebovat.

Zaplavte si s delfíny ve volné přírodě

Skvělé jsou už samotné pláže a dostanete se k nim snadno, pokud vyjedete z Eilatu směrem k egyptské hranici. Migdal je poslední pláží před hraničním přechodem. Využít můžete i nabídek spousty motorových člunů, které vás odvezou k nedalekým korálovým útesům, kde je podmořský život ještě bohatší.

Mořský park a podmořská observatoř

Navštívit Eilat a vynechat jeho největší atrakci, viditelnou z celého pobřeží, by bylo vekou chybou. Je to podvodní observatoř, jejíž netradiční kupole na vysokém sloupu vystupuje z moře nedaleko města. V podmořské části observatoře uvidíte skrz skleněné stěny pestrý život v Rudém moři.

Je zde také řada úžasných akvárií, včetně obřího žraločího, v kterém uvidíte skleněnou stěnou 10 x 4 metry tyto predátory přímo před sebou. Určitě nevynechte výstup na vyhlídkovou terasu věže, odkud je krásný výhled na Rudé moře a jeho Zlatý trojúhelník. Můžete odtud vidět čtyři země. Saudskou Arábii, Jordánsko, Egypt a samozřejmě Izrael. Běžné vstupné je v přepočtu 630 korun.

Zaplavte si s delfíny

Eilat Dolphin Reef  je další skvělé místo v Eilatu, zejména pro rodiny s dětmi. U těchto útesů si můžete vychutnat nejen potěšení z typické pláže Rudého moře ale budete mít i příležitost setkat se a pozorovat delfíny v jejich přirozeném prostředí. Můžete je pozorovat z mnoha turistických lodí se skleněným dnem, nebo využít během plavby možnost potápění se zkušeným průvodcem. Půlhodinová plavba za delfíny vás přijde přibližně na 1700 korun.

Udělejte si výlet do Rudého kaňonu

Eilat Red Canyon se nachází nedaleko města a místní cestovní kanceláře k němu pořadají denně zájezdy. Rudý kaňon má délku přibližně 150 metrů a šířku 2 až 3 metry a dosahuje výšky asi 30 metrů. A proč je to Rudý kaňon? Je zformován převážně z tmavě červeného pískovce, s dalšími odstíny červené, fialové a bílé. Prohlídka Červeného kaňonu trvá asi dvě hodiny.

Navštivte Národní park Timna

Timna se nachází přibližně 25 km severně od Eilatu, Park nabízí spoustu zajímavosti pro celé rodiny a skvělou příležitost prozkoumat geologii regionu uprostřed úžasných skalních pilířů, podivných pouštních útvarů z červených pískovců a nejstaršího měděného dolu na světě, starého asi 6000 let. Parkem vás provedou zkušení průvodci, kteří vás zavedou k těm nejzajímavějším útvarům, mezi něž patří například i světoznámé Šalamounovy sloupy.

Co takhle navštívit jordánskou Petru

Skalní chrámy v Petře jsou někdy uváděny jako jeden z divů světa a bylo by škoda, když jste v blízkém Eilatu je nenavštívit. Do Petry to máte nějakých 136 kilometrů a možností, jak se tam dostat je celá řada. Tou nejlevnější je bezesporu autobus. Až na Jordánské hranice se dostanete městskou dopravou. Poněkud dráž vyjde taxík, ten vás bude stát okolo dvou stovek.

Z přechodu se pak musíte dostat do nejbližšího jordánského města Akaba, odkud již jezdí přímé autobusy a mikrobusy do Petry. Využít můžete i nabídky zájezdů, které jsou vyvěšené v každém hotelu. Samotná Petra vás ohromí, zejména když se protáhnete pouze 2 metry širokým skalním vchodem do údolí, kterému vévodí překrásný chrám, vytesaný do skály, zvaný Pokladnice. Zážitek je to skutečně nezapomenutelný.

Zavřít reklamu