Pobyt
 

New York budete buď milovat nebo nenávidět. Tahle místa byste ale měli vidět

Pobyt
Nejhezčí místo celých Spojených států amerických, tavící kotel, Big Apple... Pro New York s se vžila spousta výrazů. Někdo miluje jeho pestrost, jiný má toho ruchu už po pár dnech dost a raději zmizí někam, kde je klidněji. Ať už tak či onak, za návštěvu to rozhodně stojí. Snad nikde na světě nenajdete tolik národností a ras na jednom místě.

autor  redakce

18. června 2018   |  19:20

Tradičním symbolem je samozřejmě Socha svobody. Na Ostrově svobody ji koncem 19. století postavili Francouzi. Znamenalo to od nich gesto přátelství vůči Americe. Autorsky pod ní není podepsán nikdo jiný než jistý Gustav Eiffel, slavný budovatel Eiffelovy věže.

Musíte ale počítat s tím, že na trajekt na Ostrov svobody je pořádný nával. Klidně se tu můžete zadrhnout třeba i na několik hodin. A mnohdy jsou lístky vyprodány i dlouho dopředu,  vyplatí se je tedy rezervovat předem. Stejně dominantním symbolem jako Socha svobody je i brooklynský most. Ostatně pokud na sochu nechcete šplhat, z parku vedle mostu je na ni krásný výhled.

Vzhůru do víru nočního života

Milujete noční život? Pokud ano, pak je vaše místo na Times Square. Obrovské neonové reklamní poutače září do noci a pořád se tu něco děje. O příjemnou restauraci zakopnete na každém rohu a světe div se, některé nejsou ani příliš předražené. Takže vzhůru na průzkum i na disco!

Město jako na dlani

Mrakodrapy a zase mrakodrapy, to je New York. Nenechte si ujít návštěvu slavného Empire State Building se 103 patry. Vstup sem činí 34 dolarů, ovšem za pohled z 86. patra dolů to rozhodně stojí. Vidíte celé město naráz. Kdo ale trpí závratí, měl by zůstat dole. Ocitáte se totiž na otevřené terase, a ne každý tento pohled zvládne. Výhodou je, že pořídíte krásné fotografie. A tip: Jděte sem ráno po deváté, kdy se otvírá a ještě tu nebývají davy lidí.

Výlet do nefalšované Číny

Už jsme se zmiňovali, že tahle metropole je tavícím kotlem národností. Která zde ale zanechává jednu z nejvýraznějších stop? Bezesporu jsou to Číňané. Čínskou čtvrť najdete v srdci velkoměsta a budete mít dojem, že jste v Číně, nikoli v Americe. Je to svět sám pro sebe. Pokud někoho oslovíte anglicky, možná na vás bude chvíli divně koukat... Řadu potravin, které tu uvidíte, určitě neznáte. A dejte si nějaké dobré jídlo.

I Češi tu nechávají svoje stopy

Nebojte se, i my Češi jsme v tomto blázinci nechali nějaké svoje dílo. Možná vás to napadne, když se tak budete procházet mezi mrakodrapy a po Manhattanu. A co my? Jasně, i na naše stopy zde narazíte. V Queensu narazíte na restauraci Bohemian Hall & Beer Garden, která se mimo jiné pyšní obrovskou zahradou.

Na nákupy a do města podzemkou

Máte rádi nákupy? Pak byste si měli projít Pátou Avenue, kde na kolemjdoucí svítí výklady butiků s těmi nejluxusnějšími značkovými kousky. Ostatně i samotní Newyorčané si na módu potrpí. Chcete-li můžete do nějaké drobnosti investovat. A doprava? Využijte newyorskou podzemku. Metro má také svoji atmosféru a jestliže byste rádi poznali obyčejný život, neobejdete se bez něj. Jezdí nonstop a ve vestibulu najdete třeba hudebníky. Ostatně právě v newyorském metru vzniklo graffiti a začalo se šířit dál.

Vydejte se vykoupat i pobavit se

Metropole leží na pobřeží, a tak rozhodně doporučujeme jít se také vykoupat. Na pláži Coney Island Beach v Brooklynu se rozhodně nudit nebudete. Naopak o zábavu se vám postará zdejší obrovský lunapark. Kromě toho se zde nachází i spousta restaurací. V neposlední řadě tu probíhá také řada festivalů.

Památník velké tragédie

Tečkou za prohlídkou města může být třeba památník WTC. Muzeum připomínající události z 11. září 2001 najdete na jižním Manhattanu, a to přímo vedle nově vybudovaných dvojčat. Co je tu k vidění? Například pistole pracovníka World Trade Center zatavená v betonu či spousty fotografií, ale i kusy letadla, nebo kabelky obětí. Můžete sem zkusit jít v úterý, kdy bývá omezené množství vstupenek zadarmo, jinak se platí 24 dolarů.

Zavřít reklamu