Styl & Kultura
 

Cestujete do exotických zemí? Bez jakého očkování se neobejdete?

Styl & Kultura
Doba dovolených už začíná. Spousta lidí se ale neomezuje jenom na tradiční evropské destinace, kde budou odpočívat na pláži, příjemně se koupat v moři a občas lenošení vymění za nějaký poznávací výlet do okolí. Přibývá spousta dobrodruhů, které povalování na pláži prostě nebaví a raději ho vymění za cestu na vlastní pěst do nějaké exotické a někdy třeba i ne zcela bezpečné destinace. Abyste snížili rizika nákaz, musíte si zajistit i očkování.

autor  redakce

18. června 2018   |  07:30

Vyrážíte-li do nějaké rozvojové země, vyplatí se vám v rámci plánování cesty navštívit i centrum očkování a cestovní medicíny, kde vás seznámí s tím, jaká jsou ve vaší cílové destinaci možnosti nákazy například tropickými nemocemi a která očkování by tudíž bylo vhodné mít.

Ideální je udělat to i 3 měsíce před cestou. U řady očkování je totiž nutné udržet i několikatýdenní odstupy mezi nimi. Další očkování zase mohou být účinná třeba až po více dávkách. Takže platí, že čím dříve se ohledně očkování poradíte, tím lépe. V každém případě je ale i konzultace krátce před odjezdem lepší, než nic.

Správné vyhodnocení rizik

V centru cestovní medicíny vám vytvoří individuální očkovací plán podle toho, kam se vydáváte, jaký je váš program a délka pobytu, zda budete pobývat ve městě či na venkově. Bere se ohled na způsob stravování, cestování a ubytování i roční období, jaké v cílové destinaci panuje.

Samozřejmě hraje roli váš věk, pohlaví, zdravotní stav, imunita (prodělaná infekční onemocnění, imunizace). Podstatný je čas do odjezdu. Všechny tyto faktory hrají roli a jejich kombinací lékaři, specializující se na cestovní medicínu, přesně vyhodnotí rizika, jaká vám hrozí, a podle toho navrhnou plán.

Povinná, doporučená a na uvážení - je to na vás

Například v řadě zemí Afriky je důležité očkování proti žluté zimnici, dále se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, proti tyfu. Některá očkování jsou pro určité země povinná, pro jiné doporučená, nebo záleží na uvážení cestovatele.

Například očkování proti vzteklině, meningitidě a japonské encefalitidě jsou v zemích, kde se vyskytují, většinou na zvážení rizik konkrétního člověka. Velmi záleží na tom, kam přesně jedete, protože situace se může v jednotlivých zemích lišit.

Žlutá zimnice a meningitida je povinná

Obecně se dá říci, že povinné je očkování proti žluté zimnici u zemí afrických a zemí Střední a Jižní Ameriky a dále proti meningokokové meningitidě při cestě do Saudské Arábie.

Mezi doporučená očkování se potom řadí proti virové hepatitidě A a B, proti břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě typy A a C, proti vzteklině, japonské encefalitidě, choleře a onemocnění enterotoxigenním E. Coli, klíšťové encefalitidě a chřipce. U doporučených je ale samozřejmě na vás, zda doporučení poslechnete.
 

Zavřít reklamu