Pobyt
 

Krvavý rituál v Mexico City: Vydejte se po stopách děsivého zasvěcování aztéckého chrámu

Pobyt
Duch dávných aztéckých rituálů je v stále přítomen i v dnešním Mexiku. Proto sem míří spoustu milovníků indiánské kultury z celého světa. V úžasu shlížejí tváří v tvář dávných aztéckých památek.

autor  redakce

20. června 2018   |  12:37

Nechávají se unášet fantazií, jako by se přenesli v čase se do dob budování slavného chrámu v Tenochtitlánu - dnešním Mexico City. Proto i když spousta lidí, kteří do Mexika přijíždějí se metropoli vyhýbá, vy si ji naopak pečlivě projděte.
 
Dnes už máme o aztéckých obětních rituálech podrobné představy a informace. Oběti položené na kamenech měla na starosti pětice Aztéků. Každý držel jednu končetinu, pátý hlavu. Obětník vzal obsidiánový nůž a jedním řezem rozporcoval břicho v krajině bránice. Dovnitř vklouzl rukou a vytrhl srdce z těla a nabídl ho bohům.

Ideálně přitom postříkat božskou sochu. Rituály mají svůj přesně daný průběh, dokonalé krvavé divadlo. Nejčastěji k němu poslouží zajatci z válek a otroci. Mrtvá těla odstraní lehce: naházejí je do připravených jam. Někdy se ale oběti stahují z kůže jako oběť bohu jara a života Xipe Totecovi.

Rituál uprostřed města

Nekrvavějším rituálem Aztéků je roku 1487 zasvěcování chrámu v Tenochtitlánu (čili současném Mexiko City). Obětí jsou tisíce, táhnou se jako fronta po schodech z pyramidy. Dodnes se vědci nemohou dohodnout, kolik jich mohlo být, uvádějí se čísla od 20 tisíc až po 72 tisíc. Najdete ale v Mexico City dneška vůbec nějaké památky na Aztéky? Ale ano. V samotném centru metropole je náměstí, které i když se jmenuje Plaza de la Constitucion, nikdo mu neřekne jinak než Zocalo.

Najdete tu v rohu pozůstatky Templo Mayor, tedy aztéckého chrámu. I když španělští conquistadoři dělali všechno možné proto, aby ho roku 1520 zničili, naštěstí se zachovaly alespoň ruiny. Je tu také muzeum, které vás vtáhne do časů popisovaných rituálů. Pohybují se tu také Indiáni, kteří vám zatancují a budete-li mít zájem, třeba i vykouří vaši duši.

Vydejte se Alejí mrtvých

Kam dál za Aztéky v Mexiku? Určitě navštivte Teotihuacán. Pyramida Slunce a Měsíce na Aleji mrtvých, zdejší přístupové cestě... Ačkoli Aztékové nejsou staviteli této překrásné a tajemnem dýchající památky, právě oni ji po svých předchůdcích využívali a zabydleli se zde. Rozhodně si nenechte ujít jejich atmosféru.

Je to jenom kousek z Mexico City, jezdí sem i pravidelné autobusové linky. Na návštěvu je třeba si vyhradit minimálně 3 hodiny, chcete-li tedy vylézt na vrcholky obou pyramid a zavítat i do zdejšího muzea. Dále je zajímavá aztécká pyramida v Los Guachimontones ve státě Jalisco a chrám v Xochicalco.

Podnikněte okružní cestu

Musíme dodat, že Aztécké památky najdete pouze v Mexiku, protož právě na jeho území se od 14. do 16. století Aztécká říše rozkládala. Pokud do tohoto regionu zavítáte, můžete se soustředit nejenom na aztécké památky, ale pojmout vše jako poznávání Mexika nebo jako okružní cestu poznávání i dalších národů jako například Mayů, Toltéků či Olméků. Je to jenom a jenom vás, Aztékové mohou být vstupní branou.

Zavřít reklamu