Styl & Kultura
 

Levné cestování je v kurzu. Nabízíme pár tipů pro všechny, kteří chtějí na cestách ušetřit

Styl & Kultura
Chcete-li cestovat, máte řadu možností. Můžete letět letadlem v business class a ubytovat se někde v pětihvězdičkovém hotelu. Ale můžete také vyrazit s batůžkem vlakem a spát v kempu. Obojí má svoje výhody a nevýhody. Protože řada lidí chce ušetřit, hledá levnější možnosti. A navíc – nechceme kritizovat komfort, ale s batůžkem ve vlaku toho z dané země poznáte mnohem více než ve špičkovém resortu odděleném od zbytku světa zdí. Tedy: Jak na cestách uspořit?

autor  Ema Maxová

19. června 2018   |  18:44

Každá služba navíc se platí. Low cost, nebo-li nízkonákladové cestování pojednává právě o tom, jak cestovat levně. Má to ovšem jednu podmínku, a sice tu, že nevyžadujete žádný velký luxus. Sotva totiž můžete žádat dokonalý servis, když jste získali letenky či jízdenky se slevou. Většinou pak máte nárok jen na základní standard. Služby navíc se obvykle platí. Na druhou stranu je třeba dodat, že pokud nejste extrémně nároční, obvykle vám základní standard stačí. Třeba mladí lidé tak mohou snadno poznávat svět. Low cost cestování však není jen pro mladé. Nabízíme pár tipů pro všechny, kteří chtějí na cestách ušetřit.

Začněte tím, že si stanovíte rozpočet cesty. Kolik a na co jste ochotni vydat peněz.

Mimo sezónu vás to vyjde na polovinu

Hodně ušetříte už tím, že si vyberete správnou dobu pro cestování. Nemusíte vyrážet ve vrcholící sezóně. Když místo v červenci vyrazíte třeba v říjnu, může vás třeba ubytování vyjít na polovinu. Další kapitolou je volba destinace.

Chcete-li poznat konkrétní zemi, můžete volit z levnějších i dražších destinací. V obou případech se přitom s danou zemí seznámíte. V levnějších destinacích navíc ušetříte a díky tomu že dražší žádanější destinace bývají přeplněné turisty, ty levnější si třeba prohlédnete s větším klidem.

Levné letenky

Jeden z nejdůležitějších bodů je doprava. Při low cost cestovaní se určitě vyplatí sledovat akční letenky. Pokud vám nezáleží na tom, kam zrovna vyrazíte, sledujte slevové stránky na internetu. Za pár stovek se dá dostat všude možně po Evropě. Je dobré využívat také nízkonákladové lety. Navíc i ceny letů v různých dnech se liší. Třeba jiná cena je ve všední den, jiná o víkendu. I tímto způsobem můžete ušetřit. Samozřejmě za předpokladu, že je vám jedno, ve který den vyrazíte ven. V nejvytíženějších časech bývají letenky nejdražší.

Vybírejte levnější termíny

Doprava a ubytování vám ukrojí největší díl z peněz, které jste si na cestování vyhradili. Vyplatí se proto také plánování cesty. Koupit si letenku s předstihem přes internet znamená rovněž úsporu. Na železnici a u autobusových linek se vyplatí hledat maximum slev. Velmi populární je také sdílené cestování, při kterém sednete do auta k někomu, kdo má stejnou cestu a podělí se s vámi o náklady, nebo naopak volné místo ve svém autě někomu nabídnete.

Zkuste Couchsurfing a AirBnb

Nač bydlet v drahých hotelích či penzionech? Vyzkoušejte raději  AirBnb nebo CouchSurfing. V obou případech se ubytováváte u někoho doma. Nejenom, že vás to vyjde mimořádně levně, navíc získáváte jedinečnou možnost seznámit se s místní kulturou a lidmi. Pochopíte, jak lidé v dané zemi žijí, jaké mají zvyky. Dají vám tipy, kam se podívat. Podobně levné jsou i kempy.

Obědové menu 

Pochopitelně se dá ušetřit i na jídle. Obloukem se vyhněte restauracím v centrech měst s předraženým turistickým menu. Vsaďte naopak na místní hospůdky. Je to levné a seznámíte se s místními stravovacími zvyky. Třeba obědové menu také bývá levnější než večerní. Proto si teplé jídlo dopřejte spíše odpoledne. Některé restaurace také mívají třeba menu, kdy za určitou sumu můžete v určitém časovém intervaly jíst co sníte.

Komunikaci vyřeší místní SIM karta a Wi-Fi

Komunikace. I na cestách potřebujete komunikovat. Jak na to? Kupte si místní SIM kartu do telefonu. Používejte Skype nebo WhatsApp. Volejte přes Wi-Fi v restauracích, veřejných institucích ji samozřejmě mají. Vždy si ale předem zjistěte, zda je Wi-Fi zabezpečená.

I drahé metropole zvládnete levně

Možná vás to překvapí, ale díky dobře promyšlenému termínu a způsobu cestování a ubytování i stravování a komunikaci můžete i výlet do těch nejdražších světových metropolí pořídit za velice příznivou cenu. Chce to jenom trochu přemýšlet a být ochoten obejít se bez komfortu.

Zavřít reklamu