Styl & Kultura
 

Plánujete cestu po Evropě? Víme kde nejvýhodněji natankovat

Styl & Kultura
Plánujete dovolenkovou cestu po Evropě? Pokud ano, neškodí získat alespoň menší přehled o současných cenách benzínu a nafty v jednotlivých evropských zemích, kam často směřují naši turisté. Můžete si totiž promyslet, kde natankovat, aby vás to vyšlo co nejlevněji.

autor  redakce

21. června 2018   |  12:30

Na dlouhé cestě jsou další výdaje samozřejmě znát. Správným plánem tankování můžete během cesty na dovolenou ušetřit klidně stovky korun, a pokud cestujete často a opakovaně klidně i tisíce.

Jaké jsou aktuální ceny benzínu Natural 95 a nafty v Evropě?

  • V Rakousku za Natural 95 zaplatíte v přepočtu cca 33,60 Kč. Nafta vás přijde na 32,30 Kč.
  • Ceny v Německu hlásí cca 37,80 Kč za Natural 95, za naftu 33,25 Kč.
  • Chorvatsko 36,77 Kč v případě benzínu Natural 95 a 35,22 Kč za naftu.
  • Franci nabízí ceny 39,5 Kč za Natural 95 a 37,33 Kč za naftu.  
  • V případě Itálie se setkáte s cenami 42,36 Kč za benzín Natural 95 a 39,28 Kč za naftu.
  • Slovenské tankování vás vyjde na 36,95 Kč za litr Naturalu 95 a 33,61 u nafty.
  • V Polsku pak účtují 30,76 Kč u Naturalu 95 a 30,47 Kč za naftu.
  • Maďarské pumpy prodávají benzín za 32,19 Kč, naftu za 32,99 Kč.
  • Ještě lepší ceny má Bulharsko, a to 28,89 Kč za Natural 95 a 28,87 Kč u nafty.

A co Česká republika? U nás se ceny pohybují na úrovni asi 33,17 Kč u benzínu Natural 95 a 32,44 Kč u nafty.

Směrem na jih Evropy tankujte doma a cestou, ne v cíli

Z výše uvedeného přehledu vyplývá, že pokud míříte na jih Evropy, rozhodně se vyplatí natankovat plnou nádrž už doma a nespoléhat na tankování cestou. V Rakousku byste cenu ještě "skousli", ceny jsou tu jenom lehce vyšší než u nás, takže byste se finančně ještě tolik neprohnuli.

Za to v Chorvatsku už je rozdíl znát - za benzín i naftu tam zaplatíte více asi o 3 koruny. A co teprve v Itálii, tam už byste pořádně nadávali - rozdíl u benzínu přesahuje 9 Kč, a to je samozřejmě u tankování znát. U nafty je rozdíl přes 6 Kč. Dá se tedy říci, že se vyplácí natankovat na maximum u nás a případně po cestě, nečekat až na cílovou zemi (Itálie, Chorvatsko), kde vás to vyjde mnohem dráž.

V Polsku a Bulharsku se vyplatí brát benzín i naftu až na místě

Pojedete-li k naším východním sousedům na Slovensko, vyplatí se tankovat u nás do plné, protože benzín vychází u nás o více než 3 Kč levněji a nafta o korunu a něco levněji. U výletu do Maďarska je to téměř jedno, protože ceny jsou srovnatelné, liší se jenom o necelou korunu. 

Za to míříte-li od nás na sever, klidně doplňte rezervy až v Polsku samotném, protože na benzínu ušetříte asi 2,40 Kč na litru, u nafty pak necelé dvě koruny. V případě, že byste si chtěli dovolenou naplánovat do země, kde vás cestování autem vyjde vzhledem k cenám benzínu co nejlevněji, zamiřte do Bulharska. Na litru benzínu tu uspoříte více než 4 Kč a v případě nafty cca 3,5 Kč. Přitom Bulharsko má příznivé ceny dlouhodobě.

Zavřít reklamu