Dovolená
 

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na výlety?

Dovolená
Někdo se klidně vydá i na delší cestu sám a vůbec mu to nevadí. Šlape pěšky dlouhé kilometry nebo brázdí silnice na kole, ponořený do vlastních myšlenek pozoruje krajinu.

autor  redakce

09. srpna 2018   |  08:44

Ovšem velká část lidí raději cestuje s někým, aby mohla svoje zážitky sdílet, bavit se s nimi, radovat se společně z nových zážitků. Může se ale stát, že zrovna nemáte vedle sebe nikoho, kdo by vaši vášeň sdílel. Co s tím?

Pomůže i Facebook 

Nebojte se, i tenhle problém se dá docela dobře vyřešit. Můžete zkusit cestovatelskou seznamku. Typická je následující situace: už máte cílovou destinaci a termín dovolené, jenže přátelé, kamarádi, známí i rodina jako na potvoru z nějakých důvodů nemohou jet. Vy byste si ale vytouženou cestu přesto rádi dopřáli, ale putovat sami? Do toho se vám nechce.

Cestovatelská seznamka nabízí řešení. Někdy to můžete zkusit i tak, že vyjedete sami a cestou byste rádi někoho poznali – domorodce, který poradí, co je kde zajímavého, kam vyrazit. Ovšem kde se skrývají ti správní parťáci? Cestovatelská fóra a inzeráty jsou úplně mimo. Řešení nabízí Facebook. Stačí status o cestě a termín a možná některý z FB přátel projeví zájem vyrazit, nebo alespoň bude vaši nabídku sdílet a dostane se tak k širšímu okruhu lidí. 

Skupiny na sítích mají smysl 

Kromě toho jsou dobrým tipem cestovatelské skupiny na sítích. Chce to ale popsat cestu trochu detailněji. Také byste připojit informaci, koho vlastně hledáte. Jaké si představujete, že by měl mít zvyky atd. Už následná online komunikace by totiž měla odhalit, jestli si s dotyčným sednete nebo také ne.

Vyzkoušejte k navázání kontaktů i couchsurfing

Je lepší to zjistit hned ještě před tím, než to dáte dohromady než někdy v průběhu cesty. Stane se totiž třeba, že nebudete ladit povahově, nebo třeba máte jiné představy o cestování – zatímco vy chcete divoký trek v přírodě křížem krážem, váš kolega by raději zůstal na jednom místě a vracel se zpátky na svoji základnu. Hodně napoví osobní setkání. Dejte na své pocity, poznáte, jestli to půjde nebo ne. 

Sdílejte své cesty, hodně ušetříte 

Další variantou, jak nevyrazit sám, je sdílení cesty. Sociální sítě obsahují řadu skupin, v nichž lidé hledají spolucestující. Pokud máte někam do zahraničí cestu autem a nechce se vám celou cestu jet sami, můžete další místa v autě nabídnout spolucestujícím. Je to pro vás i finančně výhodné, protože se tak podělíte o náklady. Vaši kolegové vám přispějí na pohonné hmoty.

Zdánlivě drahá cesta autem tak v reálu vyjde levněji než vlak nebo autobus. Dobré jsou v tomhle směru i doporučující recenze. Hodnotíte řidiče a pokud řídíte vy, na oplátku někdo hodnotí vás. 

Couchsurfing vás nestojí nic 

Za třetí je výborným způsobem k navázání kontaktů couchsurfing. Recipročně ubytujete zadarmo u sebe doma nějaké turisty z jiné země – jde vlastně o kulturní výměnu. Popovídáte si o zajímavostech ve své zemi, dotyčný vám může přivézt nějakou zajímavost ze své země.

Někdy zde můžete najít i vzkazy, kdy třeba někdo hledá spolucestujícího na část cesty nebo si nechce prohlížet město sám. Fungují tady vzájemné reference. Vy ohodnotíte toho,  u koho jste spali a ten, kdo spal u vás, zase napíše pár slov o vás. Můžete narazit i na lidi stejné krevní skupiny a cestování si pořádně užít.

Zavřít reklamu