Dovolená
 

Přemýšlíte kam na dovolenou? Tento řecký poloostrov je rájem nádherných pláží

Dovolená
Řecká mytologie poskytuje příjemný nádech tajemna. Pokud jste i vy jako děti nadšeně čítávali příběhy z dávného Řecka, potom určitě rádi poznáte tuto zemi blíže. Každá její část stojí za vidění a výjimkou rozhodně není ani poloostrov Chalkidiki. Nenechte si proto ujít tuto zemi. Spousta zeleně, záplava květů, antické památky, to je jenom zlomek toho, co můžete v Řecku vidět.

autor  redakce

25. června 2018   |  16:26

Jihovýchod Řecka vás okouzlí. Chalkidiki tvoří tři poloostrovní výběžky, a to Kassandra, Sithonia a Athos. Jsou zapíchnuté rovnou do vln Egejského moře. Podle bájí jsou právě tyto výběžky oním posvátným a obávaným trojzubcem boha moří Poseidona. Ať už věříte dávným bájím nebo ne, jedno je jisté: poloostrov opravdu má tvar trojzubce. Každý z výběžků má svoji historii.

Začněme Athosem. Je posvátným výběžkem, který využívají mniši ke svým modlitbám. Pro ženy je sem vstup zakázán, smí sem pouze muži. Najdete zde několik mužských klášterů. Poslední vesnicí, kam se na Athosu volně dostanete je Ouranoupolis. Dál už je dámám vstup zapovězen úplně a muži se mohou jenom na zvláštní povolení. To si ale musí opatřit předem, na místě už je pozdě.

Klidné útočiště i místo kypící životem

Výběžky Kassandra a Sithonie tvoří na rozdíl od Athosu opravdový ráj pro turisty, kam samozřejmě smí nejenom muži, ale i ženy. Přírodní krásy najdete hlavně na Sithonii. Narazíte zde na pláže, které jsou docela stranou turistického ruchu. Není zde tolik lidí, což je samozřejmě moc fajn. Můžete si tu užít klidu a soukromí. Jestliže je pro vás dovolená hlavně synonymem klidu a soukromí, potom využijte právě pohostinnosti poloostrova Sithonie.

Chalkidiki je rájem pláží. Odhadem je tu až 850 kilometrů pláží

Lidé společenštější, kteří naopak rádi stráví svoje chvíle s ostatními, mohou zvolit sousední Kassandru. Proti Sithonii je mnohem, mnohem rušnější. Takže jestli vás baví noční život, vzhůru právě sem.

Krásné čisté pláže i příroda

Chalkidiki je celkově rájem pláží, ať už zvolíte k rekreaci Kassandru nebo Sithonii. Odhadem je tu až 850 kilometrů pláží, z nichž nad mnohými vlaje modrá vlajka pro čistotu vody. Najdete tu navíc různé typy pláží od zátok, ve kterých si můžete vychutnat soukromí přes rušnější místa kypící společenským životem. Moc hezká je zde také příroda, protože se zde střídají borové lesy s olivovými háji. Nechybí ovšem ani aromatické eukalypty, platany, cypřiše a spousty ovocných stromů. Hory ukrývají krásná údolí vhodná pro dobrodružné výlety.

Vydejte se do muzea i na trh

Typické jsou pro zdejší kraj i malé vesničky s pohodovými tavernami. Můžete se vydat na tradiční řecký trh. Známé jsou třeba ve městě Nea Moudania nebo v Polygrosu, hlavním městě Chalkidiki. Může samozřejmě nastat situace, kdy se třeba nebe na chvilku zatáhne, nebo vás jednoduše přestane bavit se koupat.

Potom není špatný nápad vyrazit do Archeologického či Lidového muzea v Polygrosu. Jestliže bude hezky a mezi koupací dny si budete chtít vložit jeden odlišný od ostatních, navštivte jeskyni Petralona případně jezero Polychrono. Dalším tipem je archeologické naleziště v Olynthosu a také pevnosti Věž apoštola Pavla a Prosforion.

Které letovisko je nejlepší právě pro vás?

Máme pro vás i pár tipů, kde se ubytovat, pokud máte různé priority. Rodiny s dětmi, které chtějí zábavu pro všechny, ocení letovisko Gerakini, kde si užije opravdu každý člen rodiny. Sportovci se budou mít nejlépe v Porto Carras, kde je vyhlášená potápěčská škola. Podobně nadšení budou i v městečku Sani, kde kromě potápění ocení i půjčovnu hosrských kol, tenisové kurty a řadu hřišť. Sani je proto skutečným rájem sportovců, navíc lesy v okolí lákají k procházkám, které ocení turisté.

Mladé zamilované páry nadchne Hanioti, které je velmi romantické. Kdo si chce odpočinout v lázních, měl by zvolit Porto Carras nebo Sani. Jde-li vám hlavně o překrásné koupání, potom vyrazte do letoviska Afitos. Kolem něj narazíte na poměrně klidné pláže, které nabízí navíc pozvolný vstup do vody, což ocení jak rodiny s dětmi, tak i senioři. Navíc tu bývá velmi teplá voda. Stejně příjemný vstup do vody si můžete vychutnat i na dlouhých plážích v Sarti. V Gerakini je také pláž s průzračnou vodou a spoustou vodních sportů. Luxus podporovaný navíc plážemi oceněnými modrou vlajkou najdete v Porto Carras.

Zavřít reklamu