Dovolená
 

Chcete vidět něco nádherného? Tohle je jeden z nezapomenutelných cestovatelských zážitků

Dovolená
Příroda, památky, exotika, tropický ráj, to jsou pojmy, které se stávají společným jmenovatelem ostrova Srí Lanka. Tento rozmanitý ostrov vám nabídne hned několik nádherných cestovatelských zážitků.

autor  redakce

24. června 2018   |  10:17

Když si vzpomenete na název Cejlon, vězte, že je to totéž, jedná se pouze o starý název tohoto ostrova, který kdysi, před několika staletími, býval žádanou lokalitou mezi koloniálními mocnostmi.

Dokonce se o něj vedly války. Vy možná válku také povedete – o nejlepší hotel a termín, až zjistíte, jakou nádherou Srí Lanka oplývá. S řadou věcí jako zde se běžně nesetkáte a je to o důvod víc, proč tuto neznámou krajinu poznat. 

Cesta za čajem i vzácným kořením 

Plantáže plné rostlin čajovníku či kávovníku, ale také vzácného koření jako je skořice nebo hřebíček. Stačí dodat, že kdysi se toto koření – myšleno skořice a hřebíček vyvažovala zlatem.

I dnes jsou drahé a jakýkoli zásah přírody v podobě malé úrody je okamžitě na jejich cenách znát. A seznámit se s tím, jak a kde se pěstují, je skutečně vzrušujícím zážitkem. Ukážou vám to ve spice garden, kde na vlastní oči uvidíte, jak se pěstuje skořice, ale třeba i pepř nebo káva. Tím ovšem lákadla, která vám může Srí Lanka nabídnout, ani zdaleka nekončí. Skutečnou čajovou metropolí je horské středisko Nuwara Eliya. Kolem něj se nacházejí čajové plantáže, kam oko dohlédne, a narazíte i na továrnu na čaj.

Dolů pod mořskou hladinu

Určitě se chcete také koupat, lenošit a povalovat se na pláži. Máte jedinečnou možnost, protože zdejší pláže jsou skutečně nádherné. U břehů najdete navíc překrásné korálové útesy, na kterých můžete obdivovat podmořský život. Takže potápěčská výbava se rozhodně vyplatí. Pokud s ponory pod mořskou hladinu nemáte dosud zkušenosti, možná je právě návštěva Srí Lanky momentem, kdy byste to měli poprvé zkusit. Nebojte se, potápěčské školy tu samozřejmě jsou. Kdo má rád surfování, nebo si ho chce alespoň vyzkoušet, i ten si tu užije.

Ke kořenům buddhistické víry

Neškodí se zaměřit též trochu na poznávání. Na Srí Lance se vyskytují dvě vyznání, a sice hinduismus a budhismus. Na ostrově se nachází spousta posvátných míst obou kultur. Určitě se vydejte na Adamovu horu, která je nádherným poutním místem, z něhož stojí za to pozorovat východy slunce. Města zapadlá v džungli, stará královská města i skalní kresby, to vše tu můžete obdivovat.

Jistě vás nadchne Anurádhapura, starobylé město, které pochází ze 4. století př. n. l. Prohlédněte si dágoby, buddhistické stúpy a paláce. Okouzlí vás posvátný fíkovník, starý 2300 let. Skalní hora Siigiriya, čili Lví skála, je skutečně impozantní. Najdete na ní dávné fresky, zbytky zahrad, a především její tlapy skutečně připomínají lví. Centrem buddhismu je Mihintale, v němž se roku 247 př. n. l. k této víře obrátil Dévánampija Tissa. Nástěnné malby ze života Buddhy a více než 150 Buddhových soch můžete spatřit v jeskynních chrámech v Dambulle. Neopomeňte na svých cestách ani návštěvu Kandy, kulturního a duchovního centra ostrova. Vrcholem cestování se může stát svatostánek Chrámu Buddhova zubu.

Nezapomenutelní sloni

Nejde ale jenom o spousty skvostných památek, nýbrž také o přírodu. Malý ostrov v Indickém oceánu je pravým rájem na zemi. Dechberoucí je horský masiv Knuckles range. Na mnoha místech ostrova spatříte krásná rýžová pole. Úchvatnou podívanou vám zajistí také volně žijící sloni. Zážitek je i sloní sirotčinec Pinnewalla. Ten rozhodně patří k jedné z nejzajímavějších atrakcí země.

Sloní sirotčiněc je zařízení, které vzniklo v roce 1975. Sirotčinec se stará o opuštěná mláďata a dospělé slony, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Většina slonů, byla mláďata, která byla nemocná, zraněná a opuštěná svým stádem. V sirotčinci můžete slony pozorovat při jejich běžných denních aktivitách, mezi které patří především krmení, koupání a rochnění v bahně na březích řeky Maha Oya. Návštěvu sloního sirotčince byste si neměli nechat ujít, patří totiž k nezapomenutelným zážitkům.

Pinnewala se nachází západně od oblíbeného města Kandy. Do sirotčince se dostanete buď vlastním vozem, taxi a nebo, chcete-li ušetřit, můžete jet linkovým busem.

Výlet za krokodýly i levhartem

Milovníci fauny budou zářit během návštěvy safari NP Yala. Uvidí volně v přírodě slony, krokodýly, opice, divoké kance, varany a jeleny i buvoly a pochopitelně i spoustu druhů ptactva. Možná budete mít to štěstí, že spatříte i levharta. Kdo podlehl kouzlu květin a rostlin, toho čeká Královská botanická zahrada Peradeniya se svým světem orchidejí, obřích bambusů, palem a fíkovníků.

Zavřít reklamu