Dovolená
 

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Dovolená
Nestihli jste letos ještě dovolenou u moře? Nebuďte smutní, nevadí. Stále ještě máte čas, a pak, v posledních letech už není dovolená u moře jenom záležitostí letních měsíců června, července a srpna. Stále častěji lidé volí i posezónní termíny. Poptávka po těchto dovolených roste a Česko v tomto směru není výjimkou.

autor  redakce

15. srpna 2018   |  09:05

Velké cestovní kanceláře uvádí, že meziroční nárůst mimosezónní dovolené činí až 10 %, přičemž třeba v roce 2017 to bylo ještě více, mluví se i o čtvrtině celkového obratu. Spoustě lidí vadí přeplněná letoviska v sezóně, a tak pošilhávají po zářijových a říjnových termínech, kdy je v hotelích podstatně volněji. Plusem je i to, že volných míst je více a je tudíž z čeho vybírat - nabídky nejsou přebrané. 

Ceny nižší klidně i o polovinu 

Kromě toho zaplatíte mnohem méně peněz. Obvykle bývají ceny nižší o 20 - 40 %, což platí nejenom o pobytech, ale i cenách služeb a dopravy, včetně letecké. Výjimkou ale nejsou ani letoviska, kde v polovině září zaplatíte třeba polovinu toho, co byste za dovolenou vydali na vrcholu sezóny, tedy na přelomu července a srpna.

Stručně řečeno méně peněz a méně lidí jsou ta největší lákadla. Když zkombinujete zářijový či říjnový termín s last minute, ušetříte tím i několik tisíc korun.

Na sever Itálie zapomeňte 

Je ale třeba volit s rozmyslem destinaci, protože někde už přece jenom bývá tou dobou chladněji. Odpadají tak třeba severoitalská letoviska jako Bibione, Rimini nebo Caorle, vyrazit tam v polovině září už je trochu nejisté - počasí tam může klapnout, ale také nemusí. Letošní mimořádně horké léto ale nemusíte zřejmě udělat chybu ani zde. Jinak ale platí pravidlo, že v září je třeba vyrazit více na jih. 

Perfektní volbou je Řecko, Španělsko a Turecko 

Velice oblíbená jsou proto řecká letoviska. Ideálně Kypr nebo Kréta. Vhodný je také jih Španělska a rovněž Kanárské ostrovy, kde se s přehledem ohřejete i v listopadu – tehdy tam má voda stále ještě 21 °C a vzduch cca 26 °C.  Co se týče Itálie, můžete vsadit na jižní části, tedy Kalábrii nebo Sicílii.

Mimo sezónu bývají ceny nižší až o 40 %

Perfektní je i Turecká riviéra: Alanya, Antalya, Kemer nebo Side V Turecku je v září teplota vody běžně 26 °C a slunce hřeje stejně, jako v plné sezóně. Ostatně ani říjen není vůbec špatný - vzduch zde má tehdy 25 °C a moře cca 23 °C. Toužíte-li po exotice, pak září patří Filipínám, v říjnu je optimálně na Kubě. 

A co Chorvatsko?

Určitě si položíte otázku: A co tolik oblíbené Chorvatsko? I tam je v září hezky, ale platí, že čím jižněji pojedete, tím lépe uděláte. V říjnu už je to horší, protože moře bývá studenější a fouká vítr. Proto je vhodné říjnovou dovolenou zkombinovat třeba s návštěvou nějakého historického města pro případ, že nebude počasí vhodné ke koupání. Zkuste třeba Dubrovník. 

Někde svítí slunce i 300 dnů v roce 

Kromě zářijových termínů ale stoupá zájem i o říjnové pobyty. Například východní Středomoří nabízí příjemné počasí i v tuto dobu. Kromě toho plusem je i skutečnost, že moře je po létě prohřáté. Vedro už nebývá tak silné, ale přitom je stále dost teplo ke koupání. Mnoho jižních destinací se totiž pyšní slunečním svitem 300 i víc dnů v roce.

Ideální po bezdětné páry, rodiny s předškolními dětmi a seniory 

Samozřejmě je zde jedno omezení. Uvedené dovolenkové termíny si mohou dopřát především bezdětné páry a manželé, nebo rodiny s předškolními dětmi, které nejsou limitovány nástupem svých dětí do školy. Rodiče školou povinných dětí si nemohou příliš vybírat - většinou jim nezbude, než sáhnout po červencových a srpnových termínech. Další skupinou, které zářijové a říjnové termíny nevadí, jsou samozřejmě senioři.  

Zavřít reklamu