Dovolená
 

Jaké si pořídit cestovní pojištění: Jak se u něj nenapálit a na co si dát pozor?

Dovolená
Naše otázka vůbec nezní, zda mít či nemít cestovní pojištění. Měli byste ho mít, měla by to být samozřejmost. Pokud jedete někam s cestovní kanceláří, je zpravidla zajištění pojistky v její režii, ovšem při uzavírání cestovní smlouvy byste si měli ověřit, na co a jak jste přesně pojištěni.

autor  redakce

22. srpna 2018   |  10:46

V tom byste měli mít jasno dávno před odjezdem. Jestliže ale vyrážíte sami na vlastní pěst, musíte se pojistit sami. A pojistné smlouvě věnovat náležitou pozornost. Vyplatí se vám pečlivě si pročíst smlouvy, ověřit všechny skutečnosti a nejasnosti. Jedině tak předejdete nepříjemným překvapením, pokud by se cokoliv přihodilo.

Především se při sjednávání smlouvy ptejte na všechno, co vám není jasné. Je lepší si informace vícekrát ověřit. Zároveň podrobně prostudujte smlouvu, včetně drobných dodatků. Máme pro vás tipy, na co je především důležité dbát.

Výluky v pojištění

Soustřeďte se na prostudování všech výluk v pojištění, tedy takových situací, kdy si pojišťovna vyhrazuje právo neplnit pojistnou událost.

Zjistěte si, zda při úrazu musíte využít asistenční linku pojišťovny

Projdeme s vámi situace, kdy nemáte nárok vůbec na nic. Je to v těchto případech:

  • Škodná událost je důsledkem úmyslného jednání pojistníka, tedy vás. Například pokud si úraz na cestách způsobíte sami, a to s ohledem na to, abyste záměrně čerpali pojistku a pojišťovna vám toto jednání prokáže. Pak nejenom, že nedostanete nic, ale dokonce vám může hrozit i trestní stíhání.
     
  • Na žádnou náhradu nemáte nárok ani tehdy, když k úrazu došlo po požití alkoholu nebo jiných návykových látek - například drog. Tedy pozor na kousky prováděné třeba u moře po požití chutného místního vína či pálenky. Pokud se vám stane úraz a dechová či krevní zkouška potvrdí přítomnost alkoholu, nedostanete nic. 

  • Stejně tak ani korunu nedostanete v případě, že bude úraz důsledkem hospodské rvačky, výtržnosti nebo třeba trestné činnosti. Podobně také kdybyste se zúčastnili demonstrace proti místnímu režimu, nebo se vám úraz přihodil při řízení bez řidičského oprávnění. 

  • Na běžnou turistickou pojistku vám také nebudou hrazeny náklady spojené s výkonnostním a profesionálním sportem, nebo rizikovými sporty. Pokud chcete na dovolené provozovat profesionální sport nebo některé adrenalinové sporty, potřebujete speciální pojistku, která toto bude krýt. To se týká například aktivit v nadmořské výšce nad 3000 metrů a jejich komplikací.

Asistenční linka: Kdy ji musíte kontaktovat?

Další důležitou věcí je asistenční linka. Mnohdy jsou pojišťovny ochotny něco uhradit jedině v případě, že využijete při pojistné události asistenční linku. Měli byste se proto přímo při uzavírání smlouvy zeptat, zda je nutné, abyste využili asistenční službu, nebo můžete-li postupovat i tak, že vše zařídíte sami a uschováte si doklady.

Z toho pak vycházejte. Mohlo by se vám totiž lehce stát, že když linku nekontaktujete, o pojistné plnění přijdete. 

Některé zákroky se z cestovního pojištění nehradí

Věnujte také pozornost situacím, které pojišťovna rovněž neproplácí. Patří sem třeba antikoncepce, interrupce, zubní zákroky, preventivní prohlídky, rehabilitace, vitamíny, odborná vyšetření (jako CT) apod. Vesměs tedy dlouhodobě plánované zákroky a ošetření, které nejsou akutní a nevyplývají z náhlého zhoršení zdravotního stavu. Další kapitolou, kdy nedostanete nic, jsou případy, v nichž jde o nemoc, která existovala už před začátkem platnosti pojistky, nebo nemoc chronickou, jež vyžadovala v předchozích 12 měsících hospitalizaci.

Jestliže tedy trpíte nějakou chronickou chorobou, poraďte se před cestou s lékařem a nechte si vystavit potvrzení o svém aktuálním zdravotním stavu. Pojišťovna ho pravděpodobně bude chtít. A nakonec si ještě zkontrolujte, že máte pojištění pro správnou zónu. Pojistka totiž může platit jen pro některé státy a vaše cílová destinace mezi nimi nemusí být.

Zavřít reklamu