Styl & Kultura
 

Dotovaná dovolená: Jaká pravidla pro ni platí, abyste ji mohli využít?

Styl & Kultura
Stále přibývá aktivních seniorů, kteří jsou v dostatečné fyzické a psychické kondici a nechtějí jenom nečinně sedět doma. Rádi by vyrazili někam za relaxací a poznáváním. Naštěstí už dnes dovolená pro seniory není nutně podmíněná dostatečnými úsporami. Pro kategorii 55+ se nabízí dotované dovolené, které vycházejí finančně velmi příznivě. Jaká pravidla pro ně platí, abyste je mohli využít?

autor  redakce

26. června 2018   |  12:45

Především musíme v úvodu vysvětlit princip těchto dovolených. Jedná se o dotované dovolené pro věkovou kategorii 55+, tedy osoby starší 55 let. Nabízejí možnost cestovat za odpočinkem, ale také za poznáním a exotikou, přičemž finanční podmínky jsou velice příznivé.

Proč? Protože se v těchto programech dotovaných dovolených angažují různé vlády, regiony, města i konkrétní hotely. V některých případech funguje silná podpora třeba už na vládní úrovni (Španělsko apod.). Vláda vyčleňuje nějaké peníze na tyto dotační programy a významně tak podporuje cestovní ruch hlavně v mimosezónních termínech.

Můžete tak vyrazit do Španělska, Itálie, Chorvatska k moři doslova za symbolickou cenu. Jindy se takto angažují regiony či města ve svých programech podporujících turistiku a v neposlední řadě i hotely. I pro ně je to výhodné.

Prostor pro dovolenou prarodičů s vnoučaty

Obvykle je podmínkou pro získání dotované dovolená skutečnost, aby alespoň jeden z členů výpravy byl starší 55 let. Další cestující mohou být libovolného věku. Otevírá se tak prostor například dovolené prarodičů s vnoučaty nebo matky 55+ s dcerou, otce 55+ se synem. Někdy je také možné vytvořit i větší skupinu. Vždy je ale podmínkou, že jeden z jejích členů musí překročit věk 55 let, bez toho není možné pobyt získat.

Program i ubytování přizpůsobené věku 55+

Velmi důležité je i to, že se u těchto dovolených berou ohledy i na individuální potřeby seniorů. Například pro delegáty cestovních kanceláří bývá samozřejmé, že klientům, kteří neovládají jazyk, pomáhají překonávat jazykovou bariéru, pomáhají s odbavením na letišti, se zavazadly. Vybírají se hotely s bezbariérovými vstupy a bezbariérovými pokoji. Je zajištěna dostatečná lékařská péče. Dále se zohledňuje snížená fyzická kondice účastníků. Nikdo nikoho nenutí do fyzických výkonů. Časové tempo zájezdů je mnohem rozvolněnější. Nejde jenom o pobytové zájezdy u moře, ale i zájezdy poznávací a eurovíkendy - i v těchto případech je program přizpůsoben kondici účastníků.

Vede Španělsko, oblíbené je Chorvatsko i Itálie

Jaké destinace se programech 55+ objevují nejčastěji? Je to již zmiňované Španělsko, kde vévodí třeba Kanárské ostrovy, Andalusie, Mallorka či Valencie. Dále zde najdete Chorvatsko a Řecko, Itálii, Turecko a Kypr. Z italských destinací vede Sicílie a Neapol, ale i jiné. Za příznivých podmínek můžete vyrazit i na Slovensko nebo do Maďarska. Ale pozor. Vždy jde už o konkrétní balíčky zájezdů pro seniory, navázané na určitou destinaci a hotel. Není možné si vybrat zájezd a myslet si, že na něj dotaci získáte. Navzdory tomu je ale nabídka široká a stojí za to se na takové zájezdy informovat.
 

Zavřít reklamu