Dovolená
 

I v zimě si můžete užívat slunce a teplého moře. Vítejte v pozemském ráji, kde léto nikdy nekončí

Dovolená
Oslňující slunce, téměř nesnesitelně bílé, písečné pláže, narůžovělé žulové útesy a blankytně modré laguny, to jsou Seychely. Úžasné souostroví v Indickém oceánu, je místem, které zve k návštěvě po celý rok. Jedna z nejlepších dovolenkových destinací má co nabídnout i v tuto roční dobu a určitě vás nezklame. Vítejte v pozemském ráji.

autor  Pavel Přeučil

30. října 2018   |  17:40

Seychely tvoří celkem 115 ostrovů a mají populaci přibližně 90 000 obyvatel. Největší ostrovy v malém souostroví jsou Mahé , Praslin a La Digue. Mahé je největší a nejhustěji osídlený ze všech ostrovů na Seychelách a pokud se na Seychely vydáte, přistanete právě na zdejším mezinárodním letišti. Na ostrově si můžete užívat do sytosti jeho nádherné pláže, zátoky, obdivovat pestrobarevné kreolské vesničky nebo se ponořit do víru živého města Viktoria.

Jak se tam dostat

Přímé letecké spojení na Seychely bohužel zatím neexistuje, a tak vás čeká na cestě nejméně jeden přestup. Na letiště v Mahé, případně na ostrově Praslin, létá celá řada leteckých společností. Ceny letenek se pohybují mezi 12 000 - 14 000 korunami. Pokud si však pohlídáte nejrůznější akční slevy dostanete se i na cenu 9000 korun, a to už se vyplatí. Doba letu se pohybuje okolo 15 hodin i s přestupem. Ubytování na Seychelách vůbec není tak drahé, jak by se zdálo.

Do ráje se dostanete i za evropské ceny

Pro dvě osoby najdete hotelové ubytování už za 1300 korun za noc. Na ostrovy pořádá zájezdy samozřejmě i řada cestovních kanceláří. Ceny se pohybují od 30 000 korun výše, ale pokud využijete některých nabídek last-minute, dostanete se i pod 20 000 korun, a to už jste na ceně dovolené v některé z evropských přímořských destinací.

Jak je to s počasím?

Protože Seychely leží už na jižní polokouli pod rovníkem, je tam nyní léto a navíc až do března monzunové období s více srážkami. Nemusíte ale mít vůbec strach, že vám dovolená proprší. Teplý déšť přichází totiž většinou až v noci a přes den si budete užívat azurově modré oblohy. Nejvíce deštivých dnů se dá očekávat v lednu a únoru. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 30°C a teplota vody v tomto období je příjemných 26 – 27°C.

Nejmenší hlavní město světa

Hlavní město Viktoria se nachází na severním. pobřeží ostrova Mahé a bylo založeno Francouzi v roce 1778, kdy byly Seychely obsazeny Francií, než jej později, po napoleonských válkách zabrali Britové. Svými křivolakými uličkami, okouzlujícími obchůdky a historickými dřevěnými domy kolem známé Hodinové věže, dodnes připomíná koloniální města.

Určitě stojí zato, navštívit barvami hýřící trh Selwyn Clarke, kde místní obyvatelé nabízejí čerstvé ovoce a zeleninu, koření, ryby, oblečení a věci každodenní potřeby. Pokud vás lákají luxusnější obchody vydejte se po mostě na nedaleký, uměle vybudovaný ostrov Eden.

Co uvidíte na Mahé

Nejlepší způsob, jak prozkoumat ostrov Mahé , který je 27 kilometrů dlouhý a 8 kilometrů široký, je pronájem auta. Většina silnic je úzká, plná serpentin a průjezdů stísněnými uličkami, takže je nejlepší si půjčit malý vůz.

Nejkrásnější výhled je ze silnice Sans Soucis , která vede od východu na západ napříč ostrovem, a to i skutečnou džunglí, až na nejvyšší horu Seychel, Morne Seychellois. Právě tady můžete obdivovat úchvatný výhled na Indický oceán. Cesta dále pokračuje kolem mnohých turistických zajímavostí, jako je například Tea Factory, nebo Morne Seychellois National Park.

Zkuste cestu autobusem

Nikde jinde na světě není tak lákavé cestovat z jednoho ostrova na druhý, jako na Seychelách. Tři největší ostrovy jsou blízko sebe a spojují je trajekty. Cesta z Mahé na ostrov Praslin, dlouhá 40 kilometrů vás přijde asi na 1200 korun a trvá tři čtvrtě hodiny. Ostrov Praslin nejlépe a nejlevněji poznáte některým z autobusů, které projíždějí celým ostrovem. Jízdenka vás přijde na směšných 7 korun. Na ostrově určitě nevynechejte dvě pláže, vyhlášené jako nejkrásnější na světě, pojmenované Anse Lazio a Anse Georgette.

Ráj pro potápěče a milovníky přírody

Na ostrově můžete navštívit i Valle de Mai, legendární palmový háj, místo, které francouzští námořníci srovnávali s rájem. Dnes je to památkově chráněná rezervace UNESCO. Křišťálově čistá voda kolem ostrova je také skvělým místem pro šnorchlování. Rozhodně nejlepší místo pro potápění je malý neobývaný ostrůvek Saint Pierre, poblíž Praslinského pobřeží, proslulý bohatým podmořským životem.

Výlety do Saint-Pierre si můžete objednat u prodejců na Praslinu. O několik kilometrů dále je Curieuse Island , také známý jako "Turtle Island" ostrov největších želv na světě, které můžete spatřit. Pro milovníky přírody naprosto neopominutelná zastávka.

Kreolská kuchyně je úžasná

Pokud budete na Seychelách, doporučujeme vám ochutnat mimo standardní hotelovou stravu místní kuchyni, v níž jsou základem kari, ryby, zelenina, ovoce a hlavně kokos, kokos a zase kokos. Ten se zpracovává mnoha způsoby a najdete ho snad ve všech jídlech. Zkuste ochutnat i nějakou tu místní specialitu u některého z pouličních stánků. Ceny se pohybují kolem 120 korun a najíte se dosytosti. Stánky s rychlými pokrmy jsou nejen ve městech, ale i na plážích a tak ani během relaxace a koupání nezůstanete o hladu.

Pár dobrých rad závěrem

Pokud hledáte nějaké neotřelé zážitky, vydejte se prvním ranním trajektem na nejmenší z tří hlavních ostrovů La Digue. Užijete si ranní svítání nad bělostnými plážemi. Na ostrově si půjčte kolo (půjčovny jsou na každém rohu) a vydejte se do L'Union Estate Park.

Za vstupné 250 korun si můžete vychutnat rozsáhlý park s koprou, vanilkovou plantáží, historickými seychelskými domy, doslova miliony kokosových palem, obrovskými želvami a nádhernou pláží Anse Source d'Argent . Po tom všem budete určitě potřebovat něco zakousnost. Zkuste například restauraci Lanbousier poblíž této pláže s nabídkou lahodných kreolských jídel podávaných s úžasným výhledem na moře.

Zavřít reklamu