Dovolená
 

Víte, kolik vás bude stát jeden den lenošení na pláži v Chorvatsku nebo na Bali? Tyhle výdaje vás hodně překvapí

Dovolená
Protože už se pomalu blíží čas na plánování dovolené v příštím roce, určitě přijde každému vhod, podívat se trochu blíž na cestovní výdaje, které vás čekají a neminou. Dokonalé naplánování dovolené sice zabere poměrně dost času, ale také vám může ušetřit spoustu peněz. Určitě vás překvapí, na kolik vás vlastně přijde jeden den na pláži, na které chcete prožít svou vysněnou dovolenou.

autor  Pavel Přeučil

21. října 2018   |  15:17

Většina turistů počítá své výdaje na dovolenou komplexně, za celý pobyt. Pokud máte hlouběji do kapsy, určitě ale není na škodu podívat se zblízka na vaše denní výdaje přímo na pláži. Možná si říkáte, že je to zbytečné, že přece máte zcela jasnou představu o svých vydáních a za svou dovolenou, třeba že v Chorvatsku zaplatíte určitě méně než jinde.

Nicméně, skutečně málokdo započítává do výdajů o dovolené to, co při pouhém lenošení na plážovém lehátku utratí. Asi vás také překvapí, že tyto výdaje mohou být v některém z exotických rájů daleko nižší než na blízkém Jadranu.

Ani odpočinek není zadarmo

Ve světě existuje celá řada společností, agentur a institucí, které se zabývají výzkumem cestovního trhu a indexováním nutných výdajů na dovolenou. Každoročně se tak objevují žebříčky nejlevnějších a nejdražších zemí, vycházející ze základních položek, s nimiž musí každý turista počítat.

Výdaje, kterým se zaručeně nevyhnete

Ponechme stranou cenu zájezdu, většinou zahrnující dopravu, transfery, ubytování a stravu. To si zjistíte v každém katalogu, nebo na internetu. Nás zajímají jen náklady na jeden den na pláži, zahrnující jídlo, nápoje, zmrzlinu a cenu opalovacího krému.

Penízky se kutálejí

Tak třeba zjistíte, že během jednoho dne opalování na pláži utratíte v italském Sorrentu 867 korun, na bulharském Slunečním pobřeží necelých 370 korun a ve vámi oblíbeném chorvatském Poreči skoro 690 korun. Oproti tomu na takové vyhlášené indické pláži Palolem Beach vás jeden den přijde jen na necelých 300 korun a levněji, než v Chorvatsku vás přijde i den na exotické pláži na Bali, vydáte za něj 430 korun.

Výdaje za základní potřeby

V našem žebříčku si můžete ověřit své budoucí výdaje za jeden jediný den pro dvě osoby. Stačí si to pak vynásobit délkou své dovolené a zjistíte, o kolik bude vaše peněženka lehčí a navýší se tak cena celého pobytu. Žebříček jsme sestavili od těch nejdražších destinací po ty nejlevnější. Znovu připomínáme, že jde o denní výdaje na jednoduché jídlo pro dva, nápoje (2x pivo a 2x 1 litr vody), 2x zmrzlinu a cenu spotřebovaného opalovacího krému. Nepočítáme ani cenu lehátek a slunečníků, s kterou musíte téměř na každé pláži kalkulovat.

Tahiti, Francouzská Polynésie 1357,10 Kč

Praslin, Seychely 1221,80 Kč

Florida, USA 1070,10 Kč

Newquay, Velká Británie 906,30 Kč

Ibiza, Španělsko 899,60 Kč

Nice, Francie 829,90 Kč

Limassol, Kypr 784,80 Kč

Poreč, Chorvatsko 689,60 Kč

Chalkidiki, Řecko 612,30 Kč

Sliema, Malta 604,40 Kč

Costa Blanca, Španělsko 526,60 Kč

Kréta, Řecko 489,30 Kč

Algarve, Portugalsko 467,00 Kč

Ao Nang, Thajsko 451,10 Kč

Naxos, Řecko 446,50 Kč

Bali, Indonésie 430,70 Kč

Marmaris, Turecko 422,80 Kč

Sluneční pobřeží, Bulharsko 367,30 Kč

Zavřít reklamu