Ischia, skrytý klenot Středomoří, který ohřívají termální prameny celý rok
autor Pavel Přeučil
08. října 2018 | 16:19
Ostrov leží jen hodinku plavby trajektem z Neapole a pro Neapolitánce, kterých se sem přijíždějí rekreovat i léčit celé generace, je destinací číslo 1. Pro návštěvníky z ostatních zemí Evropy, ale i světa zůstává mnohdy velkou neznámou. Ischijské léčivé termální prameny znali už staří Římané a jezdila sem celá římská smetánka. Původně nesla Ischia název Enaria, neboli země vína, protože pro pěstování vinné révy jsou ve zdejší vulkanické půdě ideální podmínky.
Ostrov, který milují celebrity
Pokud se vydáte a Ischii, můžete si být jisti, že se zde setkáte s nějakou světovou filmovou hvězdou, nebo jinou celebritou. Ostrov byl na vrcholu slávy v 50. letech minulého století, kdy sem jezdila evropská i zámořská smetánka. Potom jeho věhlas trochu pohasl až do doby, kdy jej objevili hollywoodští filmaři.
Natáčel se tu například film Talentovaný pan Ripley, který přivedl na ostrov Leonarda DiCapria, Gwyneth Paltrowovovou a Matta Damona. Všichni tři se dodnes na ostrov rádi vracejí. Stejně tak si Ischii zamilovali Elisabeth Taylorová a Richard Burton, kteří zde bydleli počas natáčení Kleopatry. Ostrov si oblíbili i spisovatelé Truman Capote, Tenessee Williams nebo básník Pablo Neruda. Často zde pobývali i Laurence Olivier, Vivien Leighová a slavná zpěvačka Maria Callasová.
Nejkrásnější italské pláže
V současné době je Ischia vyhledávána pro své léčivé termální prameny a úžasné pláže, které někteří považují za nejkrásnější v Itálii. Zlatavý, jemný písek, blankytně modrá voda jsou protikladem proti poměrně divokému, skalnatému pobřeží na blízké pevnině. Zkušení návštěvníci Ischie objevili na pobřeží ostrova mnoho skrytých pláží, dostupných pouze lodí.
Navštívit je můžete i vy, půjčíte-li si od místních v přístavu Forie některou z mnoha pronajímaných lodí a vyrazíte kolem pobřeží. Nádherná je i cesta do vnitrozemí ostrova, lemovaná nádherně vonícími jasmíny, vedoucí přes malé vesničky, mezi vinnými sady. Doprovázet vás budou houfy všudypřítomných ještěrek, které se na ostrově zabydlely.
Lázně z římských dob
Podle řecké mytologie uvěznil bůh Zeus po dlouhém boji ohnivé monstrum Typhona přímo pod ostrovem a ten tu a tam vyfukuje kouř ze sopky Epomeo, i když ta si odfoukla naposledy v roce 1301. Římané zde později vybudovali proslavené Typhonovy lázně a následně vznikly i asi nejkrásnější lázně Negombo Thermal Park, které se nacházejí v zátoce Lacco Ameno.
Najdete zde řadu bazénů, jakoby vyřezaných do skal, doplněných o přírodní parní lázně a zelené jeskynní bazény, vše zkrášlené mnoha antickými sochami. Stačí vyjít z lázní a můžete zabořit nohy do písku nekrásnější ischijské pláže. Neméně vyhlášené jsou i nádherné Poseidonovy lázně.
Prastará pevnost Castello Aragonese
Ostrov má dvě centra, Ischia Porto a Ischia Ponte, z nichž každé nabízí poněkud odlišný pohled na poklidný styl italského života. Největší dominantou Ischie je středověký hrad, nebo spíše pevnost Castello Aragonese, stojící na skalnatém vulakanickém ostrůvku a spojený s Ischií úzkou kamennou šíjí.
Do hradu se vstupuje pouze tunelem s otvory po stranách, které jej osvětlují. Hrad byl založen Hierem I. ze Syrakus už v roce 474 před naším letopočtem a opatřen dvěma věžemi, z nichž obránci sledovali pohyb nepřátelských loďstev. Hrad byl také strážcem celého neapolského zálivu a dnes je z něj krásný, panoramatický pohled na Ischii.
Dávná katastrofa ostrov zničila
Dnes idylický ostrov má poněkud temnou minulost, protože zažil totální zničení roku 1301, kdy vybuchla místní sopka a následné zemětřesení zničilo většinu antických staveb. Od té doby je však sopka v klidu a dnes je považována za nečinnou. Léčivé prameny, považované za nejstarší a nejlepší na světě, které oslavovali už antičtí spisovatelé Vergilius a Plinius, naštěstí zůstaly v plné síle a tak bylo vše brzy obnoveno.
Na své si přijdou i gurmáni
Ischia dnes nabízí nepřeplněné pláže a také nevšední kulinářské zážitky. Zdejší kuchyně je považována za nejlepší v Itálii. Specialitou jsou zejména mořské plody, upravované nejrůznějšími způsoby, králičí maso z místních farem a místní likér rukolino, vyráběný ze šťavnatých listů bylinek.
Proslulá je zejména luxusní restaurace Ristorante Alberto v Ischia Porto, kde sice za večeři pro dvě osoby necháte téměř 5000 korun, ale zato můžete sedět u stolu, u něhož sedávali Elisabeth Taylorová s Richardem Burtonem, nebo řada dalších hollywoodských hvězd, pro které je návštěva této restaurace téměř povinností.
Užívat si přitom můžete neopakovatelný pohled na moře z panoramatických oken, sahajících od podlahy až po strop. V okolí je však spousta taveren, kde se najíte mnohem levněji.
Jak se tam dostanete
Cesta autem vám zabere do Neapole 14 hodin a je dlouhá 1500 kilometrů. Z Neapole se přepravíte na Ischii trajektem. V Neapoli se můžete rozhodnout, zda pojedete na Ischii trajektem i s autem. Přeprava auta vás vyjde okolo 100 eur. Pokud necháte auto v Neapoli, zaplatíte za osobu lodní lístek 11 eur.
Mimo sezónu, což je právě teď a pak na jaře, je nejvýhodnější samozřejmě cesta letadlem. Akční, zpáteční letenky se dají sehnat už od 700 korun. Ceny ubytování na ostrově jsou více než příznivé, rodina se dvěma dětmi se může ubytovat v příjemném, tříhvězdičkovém hotelu už od 6000 korun za týden.