Dovolená
 

Pár jednoduchých triků, jak zabránit ztrátě vašeho zavazadla

Dovolená
Také se vám stalo, že jste přiletěli na cílové letiště, řekněme v Barceloně, zatímco vaše kufry skončily v Singapuru? Myslíte-li si, že je to něco výjimečného, jste na omylu. Každodenně se v letecké přepravě ztrácejí tisíce zavazadel a je poměrně složité se k nim zase dostat. Jak zabránit těmto ztrátám. Máme pro vás pár jednoduchých triků.

autor  Pavel Přeučil

04. října 2018   |  10:06

Představte si, že stojíte v letištní hale u běžícího pásu a čekáte na svá zavazadla. Dav pomalu řídne, až nakonec zůstanete sami a vaše kufry nikde. Ztráty zavazadel jsou noční můrou každého cestovatele a dokážou z vidiny příjemné dovolené udělat doslova peklo. Většinou je vina na letecké společnosti, ale svůj díl viny nesou někdy cestující, když nedodržují několik jednoduchých zásad.

1. Označte zavazadlo jménem a číslem telefonu

U odbavovacích přepážek jsou většinou k dispozici papírové štítky, na které můžete své údaje doplnit. Nicméně, všichni víme, že zacházení se zavazadly na letištích není zrovna šetrné a štítek se může odtrhnout. Proto využívejte spíše průhledných kapsiček na bocích zavazadel.

Zásadně neuvádějte na štítek celou svoji adresu

Pro jistotu vložte své údaje i do jedné z bočních kapes zavazadla. Častou chybou je uvádění celé domovské adresy. Vyvarujte se toho. Poslední věc, kterou byste chtěli je, aby letecká společnost doručila ztracená zavazadla k vám domů, zatímco vy jste ještě někde na Krétě.

2. Dejte do zavazadel itinerář

Pokud navštívíte během své cesty více destinací, ulehčete letištnímu personálu vaše hledání. Do každého zavazadla vložte navrch itinerář své cesty. Tak se vám nestane, že vaše zavazadla neskončí na Bahamách, zatímco vy budete mrznout v zasněženém New Yorku.

3. Pořiďte si fotografie

Udělejte si pár fotografií jak vašich zavazadel, tak jejich obsahu. Budete mít k dispozici něco hmatatelného, abyste ukázali letištnímu personálu, co mají hledat. Zároveň vám to při sepisování obsahu zavazadel do protokolu o jejich ztrátě pomůže vzpomenout si, co všechno jste do nich zabalili.

4. Dostavte se na letiště včas

Letecké společnosti mají dost dobrých důvodů, proč po vás chtějí, abyste byli na letišti dvě hodiny před odletem. Není to jen kvůli bezpečnostním opatřením, jak si mnozí myslí. Myslíte si, že když jste si udělali odbavení on-line, že můžete klidně přijet na poslední chvíli? Nezapomeňte, že samotné odbavení zavazadel trvá nějakou dobu, a pokud přijdete pozdě, můžete se dostat do letadla, ale vaše zavazadla to nestihnou.

5. Kontrolujte si štítky

Chyby se stávají i těm nejlepším z nás. Nikdy není na škodu si zkontrolovat hned u odbavovací přepážky údaje na leteckém štítku, který vám nalepí na držadlo kufru a porovnat jej s útržkem, který jste dostali. Stačí totiž jedno malé překlepnutí na klávesnici a váš kufr skončí v Alma Atě (ALA), zatímco vy přistanete v Alexandrii (ALY). Zkratky letišť totiž bývají velmi podobné.

6. Identifikujte své kufry

Tohle je můj červený kufr! Ale ne, ten to není. Tak tenhle je můj, zase nic. Kolikrát se vám už stalo, že jste zaměnili ať už na zavazadlovém pásu na letišti, nebo v hotelové hale svůj kufr s cizím, nachlup stejným. Na svých cestách se budete setkávat s úplně stejnými zavazadly velmi často. Pokud nemáte rentgenové oči jako Superman a nevidíte dovnitř, označte si svůj kufr nějakým viditelným identifikačním znakem. Třeba samolepkou, barevným popruhem, nebo jen obyčejnou barevnou páskou na držadle.

7. Při příletu zkontrolujte počet zavazadel

Zejména velké rodiny nebo skupiny přátel s mnoha zavazadly by si před opuštěním letiště měly zkontrolovat jejich počet. Mějte to číslo stále na paměti. Stává se, že spěcháte na přistavené taxi nebo autobus a ve spěchu zapomenete nějaké ze zavazadel vyzvednout z pásu. Riziko může být o mnoho větší, když máte za sebou nějaký ten večírek na rozloučenou a hlava vám ještě dost dobře neslouží.

Zavřít reklamu