Dovolená
 

Sedm dobře ukrytých italských ostrovů, na kterých se budete cítit jako v ráji

Dovolená
Italská Riviéra, Rimini, Bibione, Lido di Jesolo či Riccione, to jsou i pro české turisty nejspíše ty nejznámější destinace v Itálii. Každoročně do nich míří statisíce návštěvníků z celé Evropy i ze zámoří a není divu, že na některých plážích a přímořských městečkách není pomalu k hnutí. V Itálii je však celá řada míst, kde si můžete užívat celou pláž jen pro sebe a nebát se, že vám na hlavě přistane gumový míč nebo kyblík písku. Taková místa najdete na řadě méně známých italských ostrovů.

autor  Pavel Přeučil

02. října 2018   |  08:23

Už několikrát jsme vám doporučovali, že pokud se nechcete spoléhat na nabídku cestovních kanceláří a hodláte cestovat na vlastní pěst, je na podzim nejvyšší čas se zamyslet nad příští letní dovolenou.

Právě v těchto dnech přicházejí z ubytovacích zařízení v těch nejvytíženějších turistických destinacích Středomoří zprávy, že ty nejlákavější a cenově nejdostupnější kapacity se už nyní doprodávají. Italské ostrovy, kterém vám představíme, nejspíše nenajdete v nabídce žádných cestovních kanceláří, ale svým půvabem, čistotou, poloprázdnými plážemi a úrovní služeb mnohdy předčí i ta nejvychvalovanější přímořská střediska.

Víte, že Itálie má 450 ostrovů?

Ve Středozemním moři jsou nejznámějším a největším lákadlem nejspíše řecké ostrovy, Ale málo se ví, že Itálie má kolem svého pobřeží více než 450 ostrovů, z nichž řada se dá považovat za skryté klenoty Středomoří. Mnohé z nich mají i svoji slavnou historii, ale především nabízejí to, co chybí rušným turistickým centrům. Klid, pohodu a neporušenou přírodu. Pláže nehyzdí obří komplexy hotelů a na pobřežních promenádách se nemusíte prolétat mezi auty a davy turistů. Všechny ostrovy jsou snadno přístupné trajekty z blízkých pobřežních přístavů.

1 Ostrov Ponza, region Lazio

Tento malý rybářský ostrov se nachází v Tyrhénském moři mezi Římem a Neapolí. Při příjezdu do malého přístavu vás hned upoutají pestře malované taverny, obchody i další domy na nábřežní promenádě. Jen tady dostanete ty nejčerstvější ryby či mořské plody, které putují z rybářských sítí rovnou do kuchyní místních restaurací.

Ostrov, na kterém nejspíše všichni gurmáni zajásají

Na ostrově najdete jak skalnaté, tak písečné pláže s tyrkysovou, průzračnou vodou. Díky vulkanickému původu ostrova můžete navštívit i řadu pobřežních i podmořských jeskyní, které si nijak nezadají s proslulou Modrou jeskyní na ostrově Capri. Ostrov je dostupný snadno trajektem z Neapole, Formia, Anzia a San Felice Circea.

2. Pantelleria, region Sicílie

Pro Italy není tento ostrov žádnou velkou neznámou. Odpočinek na něm vyhledávají mnohé slavné osobnosti, vilu zde má i známý módní guru Giorgio Armani. Co se týká služeb a přírodních pláží, si Pantelleria nijak nezadá s běžnými přímořskými středisky na pevnině, ale podstatný rozdíl zde je. Zatímco na pobřeží slyšíte směsici nejrůznějších světových jazyků, tady zní především italština. Ostrov je blíže k Tunisku než Sicílie a za jasných dnů je dokonce africké pobřeží vidět. Proslavily jej i jeho místní kulinářské speciality, olivové háje, jeskyně a horké prameny.

3. Giglio, region Toskánsko

Když se řekne Toskánsko, vybaví se vám především víno. Koho by ale napadlo, že jedno těch nejlepších se rodí na ostrově, nedaleko toskánského pobřeží. Na ostrově jsou tři malá městečka, skrytá mezi vinicemi. První z nich, Giglio Porto je rušný přístav, plný obchodů a restaurací.

Ostrov, na kterém najdete to nejlepší víno

Asi 15 minut jízdy autobusem, leží další město Giglio Campese, typické lázeňské městečko s nádherným obloukem písečné pláže. Tím třetím je pevnostní město Giglio Castello, ukryté mezi hustými borovicovými lesy, které bylo už od starověku jedním ze strážních bodů etruské a později římské říše. Ostrov je známý i tím, že v roce 2012 zde došlo ke ztroskotání obří výletní lodi Costa Concordia.

4. Vulcano, region Sicílie

Vulcano je součástí Aeolských ostrovů a jeho název přesně vystihuje to, čím je. Najdete zde léčivé bahenní, přírodní koupele, pláž s černým vulkanickým pískem, horké prameny a samozřejmě i kráter sopky, zalitý vodou. Zdejší sopka je ale vyhaslá a výbuch tedy nehrozí.

Vzduch je zde ale cítit sírou, na kterou si však většina návštěvníků brzy zvykne. Ostrov byl v dávných dobách zasvěcen bohu ohně, jako jeho římskými, tak řeckými obyvateli. Unikátní jsou i zdejší stavby, na které se používá vulkanický černý kámen, z něhož se budují i zdejší unikátní černé bazény u hotelů.

5. Pellestrina, region Veneto

Pokud cestujete do Benátek, udělejte čas prozkoumat jeden z opomíjených ostrovů v benátské laguně. Na Pellestrinu se snadno dostanete mnoha motorovými čluny přímo z Benátek.

Oproti rušnému turistickému centru s přeplněným náměstím San Marco, se tu nadýcháte čerstvého vzduchu a můžete si vychutnávat neopakovatelný pohled na vzdálené Benátky z terasy jedné z mnoha restaurací oblíbených u místních obyvatel. Připravte si fotoaparát, protože na Pellestrině vás zaručeně uchvátí, pestrobarevně malované domy. Úzký ostrov je dlouhý jen asi sedm kilometrů.

6. La Maddalena, region Sardinie

La Maddalena je součástí stejnojmenného souostroví nedaleko pobřeží Sardínie a je také nejvíce obydlený. Pokud hledáte skvělé písečné pláže s tyrkysově modrou vodou, bez návalu turistů, zamiřte sem.

Nejkrásnější pláže a průzračná tyrkysová voda

Souostroví Arcipelago di La Maddalena je tvořeno 62 ostrovy a ostrůvky především z žulových skalisek, výška ostrovů dosahuje max. 200 m. n. m. Souostroví se skládá se ze 7 hlavních ostrovů: La Maddalena, Caprera, Spargi, San Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli.

Na ostrově La Maddalena najdete bohatou nabídku místních barů a restaurací, zaměřených především na dary moře. Ubytovacích možností je tu sice poskrovnu, ale noclehy nabízejí mnozí místní podnikatelé v penzionech a v soukromí. Vyhledávaný je však i jeden z hotelů, Villa Mica, který má vlastní soukromou pláž a rozlehlou zahradu.

7. Marettimo, region Sicílie

Z Egadských ostrovů je Marettimo nejrušnější a nejvzdálenější, což z něj dělá jedno z nejvyhledávanějších lokalit pro milovníky podmořského potápění. Díky skalnatému pobřeží, podmořským jeskyním a bohatému mořskému životu, jsou zdejší vody také největší chráněnou mořskou oblastí ve Středomoří.

Pro potápěče zde existují celé vesnice s půjčovnami a obchody, nabízejícími veškeré potápěčské vybavení. Ze sicilského Trapani sem denně míří trajekty. Na ostrově nejsou silnice, ani žádná auta a veškerou dopravu zde obstarávají osli a muly.

Zavřít reklamu