Dovolená
 

Tip na závěr sezóny: Na Krétě se zahřejete i na podzim, třeba na palmových plážích

Dovolená
Spousta lidí volí dovolenkové termíny až na konci sezóny. Proto je velmi důležité najit destinaci, která je opravdu spolehlivá a nebudete se muset obávat, že vás překvapí nečekané komplikace. Takové slunné pohostinství nabídne zcela jistě Kréta.

autor  redakce

24. srpna 2018   |  12:27

Nejvhodnější destinací pro příjemné koupání je severní část Kréty, která je největším ostrovem ve Středozemním moři. V severní části totiž Egejské moře pozvolna oblévá pevninu, zatímco na jihu tvoří ostrovní břehy často skaliska spadající přímo do Libyjského moře.

Mělké moře, pozvolný vstup, kde stačí i děti nebo méně zdatní plavci či senioři, takové podmínky najdete na severu Kréty, například v letovisku Malia. Typické jsou pro něj široké, rozlehlé písčité pláže. Vyhledávanou atrakcí je zde také veliký vodní park, kde se pobaví nejenom děti. Na druhou stranu i jih ostrova má něco do sebe. Najdete tu pořádnou porci romantiky v podobě malých rybářských vesniček a hory a jejich soutěsky tvoří krásnou kulisu. 

Říjnová teplota vody je 23 °C

Kréta má obrovskou výhodu v tom, že se může chlubit jedním z vůbec nejteplejších podnebí v Evropě. Proto jsou zdejší pobyty trefou do černého i v září a říjnu. Ještě v září tu bývá teplota vody kolem 24 °C, v říjnu potom jenom o stupínek nižší. I říjnové teploty ovzduší se pohybují kolem 20 °C, což je ideální klima pro lidi, kteří si chtějí užívat, ale nemilují nějaké velké teplotní extrémy.

Důležité je také, kde hledat nejpříhodnější místa ke koupání. Východ ostrova je trochu vyprahlejší, není tu moc zeleně, za to právě tady jsou pěkné pláže a obvykle i vytoužený klid – obvykle zde nebývá příliš mnoho lidí, protože to je trochu chudší a drsnější kraj. Pěkné lenošení zde ale nabízí například palmová pláž Vai. 

Na západě všechno roste jako z vody 

Atraktivnější než východ ovšem bývá k pobytu sever ostrova. Daní za tuto atraktivitu ale je ale větší množství turistů. Skvostná a velice oblíbená pláž je Balos Lagoon. Západ ostrova vyniká překrásně zelenou přírodou, takže lidé, kteří mají rádi přírodu by se určitě měli vypravit sem.

Navštivte i dochovanou benátskou pevnost Frangokastello

Jde o nejvlhčí část ostrova, kde všechno roste opravdu jako z vody. I tady najdete dvě pláže, které byste neměli minout bez povšimnutí, a sice na jihozápadě Elafonisi a na severozápadě potom Falasarna. 

Navštivte akvárium se žraloky 

Co se dá na Krétě podniknout jiného kromě polehávání u moře? Sever je vhodný k procházkám podle toho, na co se fyzicky cítíte. Výborné jsou tu podmínky i na nordic walking, u hotelů bývají tenisové kurty. Stojí za to zkusit i nějaké výlety. Především Cretaquarium Thalassocosmis-Aquarium v hlavním městě Heraklionu tvoří příjemný cíl.

Najdete zde detailní pohled na pestrý život ve Středozemním moři, a to od úplně malých ryb až po opravdu velké žraloky. Představovat nejznámější krétskou památku - královský palác v Knossu, ležící u Heraklionu, je určitě nošením dříví do lesa. Proto se poohlédněte i po dalších pamětihodnostech. 

Nevynechejte 2000 let staré antické památky

Na jihu ostrova najdete mezi skalami starý rybářský přístav Matala. Navštivte na jižním pobřeží také nádherně dochovanou benátskou pevnost Frangokastello, pocházející z roku 1371. Další nádherná historická památka, která by neměla chybět ve vašem cestovním itineráři, je klášter Preveli taktéž na jihu.

Pochází ze 16. století a je doslova nabitý ikonami. Bohatství jihu tím ale ani zdaleka nekončí. Projděte se zde nejkrásnější soutěskou Evropy, kaňonem Samaria, který je dlouhý 18 kilometrů. Nahoře nad letoviskem Plakias potom můžete vidět starou vesnici pocházející již z antických dob. Jedná se o obec Argiroupoli, v níž můžete obdivovat třeba antické sloupy a mozaiky.

Zavřít reklamu