Pobyt
 

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji cyklistů

Pobyt
V minulých letech byla mimořádně populární dovolená na jihu Evropy. Na druhou stranu je ale třeba říci, že řada lidí kdysi jezdívala k Baltu a nejeden Čech se k tomuto svému zvyku začíná opět vracet.

autor  redakce

17. července 2018   |  09:35

Popularita dovolené v Polsku po letech prostě opět roste. Nabídneme vám pár tipů, kam vyrazit a co tam podniknout. Samozřejmě musíme upozornit, že voda je tu chladnější než na jihu Evropy. Samotné Baltské pobřeží je ale velmi příjemné. 

Vychutnejte si příjemné koupání 

Na Baltu najdete několikakilometrové písečné pláže, které jsou příjemně čisté bez kamenů, chaluh či řas. Polský poloostrov Hel je příjemným lákadlem. Podle jeho tvaru se mu někdy říká Baltská kosa, protože tento pás opravdu jakoby rozsekává moře.

Na zdejších plážích není hlava na hlavě, můžete si tu vychutnat příjemné soukromí. Rájem se stává také pro surfaře, kteří si tu s prkny pěkně užijí. 

Užijete si zde i na kole 

Jestli rádi jezdíte na kole, přibalte si svoje kola na nosič na auto, protože tu najdete spoustu velmi pěkných cyklistických tras. Jde především o cyklostezku, která se vine celým poloostrovem.

Vynikající pochoutkou jsou třeba sledě v omáčce, nebo tatarák ze sleďů

Projedete se hezky po rovině, takže můžete vzít i malé děti. Navíc je stezka krytá borovicemi, takže na vás nebude pražit slunce. Sportovně zdatní ji s klidem zvládnou za den, fyzicky méně disponovaní si mohou putování rozdělit třeba do dvou částí. 

Podívejte se na tuleně a seznamte se s rybářskou historií

Na poloostrov do městečka Hel jezdí trajekt z Gdaňsku a cesta trvá zhruba dvě hodiny. Další velkou helskou atrakcí je Fokarium, záchranná stanice pro tuleně. Ošetřovatelé tu pečují o nemocné nebo zraněné tuleně a velmi oblíbené je jejich veřejné krmení, během kterého jsou tuleni obrovskou zábavou pro diváky.

Výstup na zdejší helský maják vám nabídne rozhled z výšky 41 metrů. Za návštěvu stojí také muzeum mořského rybářství, které zde má skutečně velmi dlouhou historii. Už koncem 12. století tu stála rybářská osada a zde nalovení sledi se stávali velkou delikatesou. 

Zkuste sleďový tatarák 

Určitě stojí za to strávit zde alespoň jeden nebo dvě noci, abyste si udělali čas na koupání, návštěvu muzea, krmení tuleňů, projížďku na kole. Ideální je třeba víkend od pátku do neděle. Pochutnejte si také na zdejších rybích specialitách. Ačkoli našinci mají před polskou gastronomií a potravinami trochu despekt, tady se opravdu dobře najíte.

Najdete tu spoustu hezkých restaurací. Můžete vyzkoušet třeba zmiňované sledě v omáčce, nebo tatarák ze sleďů, to už je na vás. A to nemluvě o pěkných plážových barech. Velmi dobrým tipem je spojit návštěvu poloostrova Hel s pobytem v krásném historickém hanzovním městě Gdaňsk. Klidně ale můžete celou dobu - třeba týden - strávit přímo na poloostrově. Hotelů, apartmánů i kempů je tu spousta. 

Zavřít reklamu