Dovolená
 

Nestihli jste dovolenou v létě? Nevadí, máme tipy, kam vyrazit v září, v říjnu i později

Dovolená
Možná si v práci plánujete dovolenou dopředu a tentokrát jste trochu zaspali: zbyla na vás už jenom druhá polovina září nebo dokonce začátek října. Přesto byste rádi chytli ještě trochu sluníčka a lenošení na pláži. Nebojte se, všechno stihnete. Nabízíme vám několik tipů, kde si koupání užijete i na podzim.

autor  redakce

19. září 2018   |  09:59

Pláže ve Španělsku (Andalusie), jižní Itálii (Sardinii, Sicílie), na Krétě či na řeckých ostrovech Rhodos, Kos či Santorini, ale i v Portugalsku a Turecku jsou zaručeným tipem k opalování až do konce září. Krásně prohřáté moře a teplota vzduchu šplhající až ke třicítce. Možná vám ale neklapne ani ten zářijový termín. Co potom? 

Kanárské ostrovy lákají celoročně

Kanárské ostrovy (Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote) spojuje příznivé klima. Teploty se zde celoročně pohybují mezi 20 až 28°C. Ostrovy leží v Atlantiku, musíte tedy počítat s tím, že oceán je studenější a víc fouká.

Který z ostrovů vybrat?

Gran Canaria - je nejnavštěvovanější a turisticky nejoblíbenější z ostrovů. Proto tedy pokud chcete do centra dění, zvolte Gran Canarii.

Tenerife -  ostrovu se přezdívá ostrov věčného jara, má příjemné klima celý rok a na své si zde přijdou všichni. Možnosti ubytování jsou po celém ostrově, většinou i levnější než na Gran Canarii.

Fuerteventura - je ostrov písku,větru a pláží. Nabízí překrásné písčité pláže. Nemá tak zelené vnitrozemí jako Tenerife, ale je ideálním místem pro relax na pláži a vodní sporty. Velmi oblíbený je zde windsurfing a kitesurfing.

Lanzarote - leží severně od Fuerteventury. Ostrov není téměř vůbec zelený, naopak je zde největší množství kráterů a vulkánů. Lanzarote místy připomíná měsíční krajinu. Lanzarote je nejpoklidnější ze všech ostrovů. Jsou zde krásné tmavé pláže, ale také krásná pláž Papagayo se světlým pískem a křišťálově čistou vodou.

Levné Řecko i Afrika 

Dobrou volbou bude v říjnu i řecký ostrov Korfu nebo ostrov Kypr, kde se můžete na teplé počasí spolehnout i v tomto podzimním měsíci. Teploty kolem třiceti stupňů jsou zárukou. Trefou do černého jsou v říjnu i severoafrické země – extrémně levné Tunisko, Maroko či Egypt. Dokonce ještě i v listopadu se zde teploty obvykle přehoupnou nad pětadvacet stupňů.

Exotická dovolená

Na jihu Evropy sezóna v říjnu končí, ale na mnoha místech právě v říjnu začíná. Pokud byste rádi vyzkoušeli nějakou vzdálenější exotiku, jsou země, do kterých je naopak nejvhodnější vyjet právě na podzim. Pro pobyt na Bali a v Indonésii vůbec jsou nejlepší právě zářijové nebo říjnové termíny, kde je zde ještě hezky, později přijdou monzuny s vydatnými srážkami, které potrvají až do dubna.

Okouzlující Bali

Horská rýžová políčka, palmové pláže omílané teplými vodami oceánu, dobré jídlo a usměvavé pohodové lidi, k tomu atmosféra hinduistických památek zasazených hluboko v džunglích, na úpatí hor a březích jezer. Tím vás učaruje Bali. Na své si zde přijdou všichni, kdo milují jednoduchou asijskou kuchyni. Základem jídel je samozřejmě rýže, doplněná hlavně o zeleninu a tofu.

Od prosince do března je nejlepší doba pro návštěvu Srí Lanky

Na ostrově Bali vládne tropické podnebí s průměrnými teplotami kolem třiceti stupňů po celý rok. Vlhká sezóna spadá mezi měsíce listopad až březen, kdy se občas zamračí a krátce sprchne. V noci jsou časté bouřky z tepla. Vlhkost vzduchu nezřídka dosáhne 85%. Od dubna do října pak nastává sušší období. Vrcholná sezóna spadá mezi červen až začátek září.

Naopak na Srí Lance a v Thajsku monzunové deště trvají do září. Proč se vydat právě na Srí Lanku? Příroda, památky, exotika, tropický ráj, to jsou pojmy, které se stávají společným jmenovatelem ostrova Srí Lanka. Tento rozmanitý ostrov vám nabídne hned několik nádherných cestovatelských zážitků. V říjnu a listopadu se ale počasí ustálí a teploty se vyšplhají i nad třicet stupňů.

Listopadovou dovolenou můžete strávit na Kubě, v už zmiňovaném Egyptě, jistotou jsou i Kanárské ostrovy. Za zimní stálici samozřejmě považujeme Spojené arabské emiráty, tam právě v říjnu začínají teploty padat k hodnotám přijatelným i pro Středoevropana. Konec roku pro vás může být ve znamení návštěvy Jihoafrické republiky, kdy je zde příjemné počasí. Dál se můžete na přelomu prosince a ledna vydat třeba na Mauricius, Maledivy nebo do africké Keni.

Proč právě Mauricius?

Ostrov tvoří 330 km dlouhé pobřeží, z něhož většinu tvoří bělopísčité pláže. Mauricius je skoro celý obklopen korálovou bariérou, která při pobřeží vytvořila laguny s překrásně průzračnou vodou a ideální prostředí pro objevování podmořského světa. Mauricius je sopečný ostrov a jeho povrch je převážně hornatý. Třetinu území pokrývá tropický prales. 

Nejteplejší měsíce jsou říjen až duben, s vyšší teplotou se pojí srážky, které jsou nejvyšší v lednu až březnu. Květen a částečně červen jsou krásné posezónní měsíce, červenec a srpen je místní zima s maximálními teplotami okolo pětadvaceti stupňů.

Mauricius láká na krásné pláže i podmořský svět

Krásné pláže, úžasné příležitosti pro potápění či šnorchlování, bohaté možnosti pro nejrůznější sportovní vyžití. Od golfu přes vodní lyže, jachting až po surfing. To jsou hlavní důvody, proč se každým rokem vydávají tisíce turistů na Mauricius.

Mauritius byl překladištěm mezi Indií a Afrikou. Pokud se vydáte do tohoto ráje, určitě navštivte trh v hlavním městě Port Louis. 

Nedaleko Port Louis je přírodní rezervace Domaine les Pailles jako živá připomínka koloniální minulosti. Je možné zde v překrásném prostředí shlédnout způsob života tehdejších osadníků, zařízení na destilaci rumu i továrnu na zpracování třtiny. V horách můžete pozorovat nedotčenou přírodu a zvěř, včetně opic.

Maledivy jsou skutečným rájem

Maledivy jsou jednou z nejdražších dovolenkových destinací na světě. V luxusních resortech stojí jedna noc kolem 1000 USD. Stále ale existují možnosti, jak v tomto tropickém ráji strávit svoji vysněnou dovolenou za přijatelné náklady.

Maledivy seženete i za 120 USD za noc

Pokud nepotřebujete přepychový resort se soukromými vilkami nad vodou nebo na pláži, určitě si vyberete. Ubytování v bungalovech s klimatizací, kuchyňským koutem a vlastním sociálním zařízením ke každé ložnici, seženete kolem 120 USD za noc za pokoj s plnou penzí pro dvě osoby. Takové ubytování nabízí například ostrov Huraa, který je vzdálený přibližně hodinu cestou lodí od hlavního města Male. Takových míst však najdete na Maledivách mnohem více.

Díky poloze v rovníkovém pásmu jsou teploty na Maledivách celoročně stálé. Pohybují se mezi osmadvaceti až třiceti stupni. Nejideálnější měsíce pro cestu do tohoto ráje jsou listopad/prosinec až duben/květen. Hojnější srážky přicházejí od června a trvají zhruba do začátku září. Obvykle se jedná o srážky v podobě nočních bouřek nebo krátkých intenzivních přeháněk, může ale pršet i více dnů za sebou.

Liduprázdné bělostné pláže, tyrkysové laguny překypující podmořským životem, krásné palmy a úžasné domečky nad vodou i soukromé vilky na překrásných plážích. To jsou Maledivy. Ponořit se do hlubin a nechat kolem sebe proplouvat množství barevných korálových ryb, mantu velkou, rejnoka, obří želvu či žraloka velrybího (Whale shark), to je sen, který se v Indickém oceánu stává skutečností.

Whale shark patří k velkým atrakcím Malediv. Tento druh není člověku nebezpečný, živí se planktonem a malými rybami a obvykle dosahuje velikosti kolem osmi až devíti metrů, v mimořádných případech okolo 12 metrů. Může se dožít 60 až 150 let.

Tato nádherná ostrovní země vás jistě okouzlí. Maledivy jsou velice bezpečná a přátelská země, do které se zamilujete. 

Na Chorvatsko už dávno zapomeňte

Na závěr zbývá ještě dodat, kam se na podzim určitě nevydávat. Patří-li mezi vaši oblíbenou destinaci Chorvatsko, nechte ho raději na příští sezónu. Do této země se dá jet maximálně do poloviny září, a i tak už mnohdy riskujete nevypočitatelné počasí. To samé platí třeba pro Bulharsko, Černou Horu nebo severoitalská letoviska.

Zavřít reklamu