Dovolená
 

Navštivte nejkrásnější místa a zákoutí Krakova. Prozradíme vám jeho skrytá tajemství

Dovolená
Ti, kdo už Krakov navštívili, a samozřejmě i jeho obyvatelé, označují Krakov jako skutečnou perlu Polska. Město je druhým největším v zemi a má 770 000 obyvatel. Pyšní se celou řadou skutečných skvostů, které byste neměli při návštěvě vynechat. Má však i svá skrytá tajemství, o kterých se v běžných průvodcích nedočtete. A právě jim se budeme věnovat.

autor  Pavel Přeučil

25. září 2018   |  11:38

Do Krakova se jezdí nejen za památkami, královským hradem Wawel či za prohlídkou Starého města, zapsaného jako památka UNESCO, ale i za jeho atmosférou, nočním životem, jeho proslulými bary a restauracemi. Připravte se, že za jeden den se Krakov zvládnout nedá a naplánujte si proto svůj pobyt na celý víkend. Krakov je dnes proslulý i jako město studentů. Na zdejších 22 univerzitách studuje na 50 000 studentů, kteří vytvářejí ve městě neopakovatelnou atmosféru.

Jak se tam dostat

Do Krakova létá z českých letišť několik leteckých linek a když budete mít štěstí a natrefíte na výhodnou akci, seženete zpáteční letenky už okolo 500 korun. Stejně tak to platí i u autobusů, které provozuje řada dopravců. V rámci nejrůznějších slevových akcí se můžete dostat i pod 200 korun za zpáteční jízdenku.

Nejpohodlnější je samozřejmě cesta autem. Z Prahy se dostanete do Krakova za nějakých 5 hodin, přičemž ujedete vzdálenost něco přes 500 km. Mnohem jednodušší to bude pro ty, kdo bydlí na severu Moravy. Například z Ostravy do Krakova je to 170 kilometrů, které ujedete za nějakých 2 a půl hodinky.

Doprava ve městě

Doprava v samotném městě je přehledná a dobře fungující. To poznáte už cestou z letiště, kam jezdí ve dne v noci několik autobusových linek a za chvilku jste v centru. Tam můžete využít městské dopravy, autobusů nebo tramvají. Málokdo z návštěvníků Krakova to však využívá, protože nejlépe poznáte město a jeho atmosféru při pěších procházkách. Přehled městské dopravy s linkami, cenami a jízdními řády najdete zde.

Památky, které nikdo nevynechá

Je samozřejmé, že málokdo z návštěvníků, přijíždějících do Krakova vynechá jeho historické centrum, židovskou čtvrť Kaziměř, promenádu kolem Visly, Rynek Glówny, čili Hlavní náměstí. Ani vy určitě neminete mohutný hrad Wawel nad Vislou, s proslulou katedrálou, místem korunovací i posledního odpočinku polských králů.

Wawel, mohutný hrad a hrobka polských králů

Tam vás průvodce určitě upozorní na kosti údajného wawelského draka, který žil v jeskyni pod hradem a zabili jej dva synové krakovského vládce, Lech a Krak II. To jsou největší turistická lákadla a podrobných průvodců Krakovem, popisujících jeho největší pamětihodnosti existuje na internetu spousta. My vás však zavedeme na místa, turisty mnohdy neprávem opomíjená. Při procházkách vám pomohou i mapy, kterou si můžete zdarma stáhnout zde.

Něco pro pouliční gurmány

Plac Izaaka je malé náměstíčko v židovské čtvrti, kde stává pravidelně až šest pojízdných restaurací, ukrytých v kamionech a dodávkách. Místo je nesmírně populární mezi místními obyvateli a hlavně studenty.

Přímo z vozů se nabízí slané i sladké pokrmy, od thajské zmrzliny ve „Frozen Rolls“, přes originál polský trdelník, plněný sladkými krémy, po zdravé ovocné a zeleninové mísy i smooothies v „Acai baru“, smažené ryby v „Zacna ryba“, mexickou kuchyni ve voze „Compadre“ a grilovaná masa v kamionu „Walenty Kania“. Na své si zde přijdou i vegani a posedět můžete na zahrádkách, které každé ráno vyrostou kolem vozů, nebo poležet v rozvěšených houpacích sítích.

Krakov má i strašidelný dům

Najdete jej na Kosočické ulici a místní se mu prý vyhýbají obloukem. Vypráví se o něm jedna z městských legend. Byl postaven na starém hřbitově dvěma bratry, ale nikdy nebyl dokončen, protože jeden z bratrů zabil druhého a krátce poté spáchal sebevraždu. Dům vystřídal desítky majitelů, kteří se jej snažili dokončit, aby jej mohli výhodně prodat, protože stojí na cenném místě v centru města.

V domě se zjevují strašidelné nápisy

Nicméně dům všem snahám vzdoroval, nové zdi praskaly, podlahy se propadaly a na stěnách se objevovaly samy od sebe výhrůžné nápisy, jako „Bude ještě více obětí. “Punc strašidelnosti dodává místu i sousední hřbitovní kaple, využívaná dříve jako márnice zaniklého hřbitova.

Skryté jezero Zalew bagry

Jde o malé jezero s písečnou pláží, jedinou v Krakově. Perfektní místo pro grilování, plavání, jízdu na kajaku, plachtění a surfování, pouhých třicet minut od centra. Můžete si zde vypůjčit veškeré vybavení, které potřebujete, pochutnávat si na čerstvých rybách v nedaleké restauraci, procházet se na promenádě, hrát volejbal a další sporty, nebo jen tak pozorovat vodní ptáky, kteří se sem slétají z dalekého okolí. Místo není příliš přeplněné ani v létě, protože ho běžných turistických průvodcích jej nenajdete.

Vyhlídka z Krakovy mohyly

Krakova mohyla, pocházející údajně z 9. století, v které byl prý pohřben zakladatel města, Krak je místem, kde můžete relaxovat a užívat si výhled na západ slunce a celé město. Je sice jen 16 metrů vysoká, ale vyhlídka stojí skutečně za to. Vedle stojí ještě další dvě mohyly neznámého původu. Čtvrtá mohyla byla vybudována v 19. století na počest velkého polského hrdiny Tadeusze Kościuszka. Mohyly se nacházejí v docházkové vzdálenosti od centra, ve čtvrti Podgorze.

Ochutnejte čokoládu z manufaktury

Ve světě jsou obdivovány především čokolády švýcarské či belgické, ale krakovští nedají dopustit na tu svoji, která se těm světoznámým prý plně vyrovná. Krakowska manufaktura czekolady spolu s malou kavárničkou, se nachází přímo v centru města.

Ručně se zde vyrábí nejrůznější čokoládové pochoutky, koláčky, sušenky bonbony, mléčná, bílá či hořká čokoláda, vše podle tradičních receptů. Můžete ochutnat na místě anebo si nějakou tu sladkost koupit domů. Ručně vyráběné figurky, tyčinky nebo nejrůznější předměty z čokolády jsou hezkým dárkem pro přátele.

Unikátní festival v ulicích

Pokud se chystáte do Krakova v nejbližších dnech, máte šanci zažít jeden z nejoriginálnějších festivalů v Evropě. Koná se právě v Krakově od 7. do 14. října pod názvem Unsound festival. V celém městě propukne hudební šílenství, propojené s výtvarným uměním.

Muzea, kostely a bary se stávají scénami experimentální hudby, kterou sem přijíždějí prezentovat hudební soubory z celého světa. Každý ročník je věnován nějakému druhu zážitkové hudby, jeden byl například věnován hororu, jiný snům. Nenechte si ujít ani zahajovací a závěrečnou párty, které jsou považovány za jedny z největších událostí ve městě.

Zavřít reklamu