Dovolená
 

Nejčastější chyby, které dělají senioři na cestách

Dovolená
Sezóna ve většině prázdninových letovisek končí a v nabídkách se začínají objevovat slevy na mimosezónní pobyty za výrazně nižší ceny. Řada z nich je směřována na seniory a existují i specializované cestovní kanceláře, věnující se právě cestování lidí staršího věku. Mnozí senioři však někdy přecení své schopnosti a dopouštějí se chyb už při výběru dovolené. Čeho se tedy vyvarovat a co nezanedbat?

autor  Pavel Přeučil

26. září 2018   |  09:20

Jedním z předpokladů pro prožití dokonalé dovolené je už výběr zájezdu. Nejprve se rozhodněte, zda využijete služeb cestovky, nebo budete cestovat na vlastní pěst. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.

Pokud si koupíte zájezd „na klíč“ od cestovní kanceláře, máte jistotu, že se o vás delegát nebo průvodce postará, odpadají vám starosti se zajišťováním transferů, výletů a dalších služeb. Nevýhodou je samozřejmě vyšší cena a někdy i náročnost programu, který nemusí starším lidem vyhovovat.

Senioři mají výběr jednodušší

I když se to mnohdy nezdá, pro seniory je výběr dovolené mnohem snadnější záležitostí než pro zaměstnané lidi v produktivním věku. Nejsou totiž vázáni pevným termínem dovolené. Zaměstnanci musí ve většině případů nahlásit svou dovolenou ve značném předstihu a jsou tedy vázáni pevnými termíny. Senioři, kteří chtějí využít mimosezónních nabídek, případně last minute zájezdů, se mohou rozhodnout a odjet skutečně ze dne na den. Tím dosáhnou samozřejmě na ty nejnižší ceny.

1. V první řadě si vyberte způsob dopravy

Letecká doprava je pro starší lidi vždy přijatelnější nežli dlouhé hodiny, strávené v autobusu. Z takové dvoudenní cesty na španělské pobřeží se mohou vzpamatovávat další dva dny. Nicméně i cestování letadlem skrývá svá úskalí.

Vyhněte se kombinovaným zájezdům a častým přesunům

Starší lidé se hůře orientují a pokud zvolí formu individuální turistiky, mohou mít problémy na letištích, při transferech a hledání svého ubytování. V letadle by si měli senioři vybírat sedadla v uličce, aby si mohli častěji protáhnout nohy, případně se projít. Mnozí mají totiž horší krevní oběh a dlouhé sezení jim může přivodit těžké zdravotní problémy. Při delších letech je nutné se alespoň jednou za hodinu projít a rozpohybovat.

2. Zapomeňte na kombinované zájezdy

Tyhle nabídky typu „9 zemí za sedm dní“, si mohou dovolit jen skutečně fyzicky zdatní cestovatelé. Většinou jsou tyto zájezdy organizovány s autobusovou dopravou a dlouhé, často noční přejezdy staršímu člověku zkrátka nesedí. Navíc neustálé vybalování a balení zavazadel vaší pohodě také nepřispěje.

Zjistěte si i podrobný program zájezdu. Mnohdy v něm najdete dlouhé pěší túry, náročné prohlídky měst či právě náročné autobusové přesuny. To je pro mnohé seniory nepříjemnou zátěží. Takový spěchající průvodce, který chce svou skupinu během jednoho dne protáhnout celým Římem, je skutečnou pohromou.

3. Pozor na výběr ubytování

Jednou z chyb seniorů je i to, že se dopodrobna neseznámí s podmínkami ubytování v cílové destinaci. Pokud jedete se specializovanou cestovní kanceláří, většinou už je věk cestujících zohledněn. Stejně si ale předem ověřte, zda je v hotelu výtah, jak daleko je to k moři nebo k nejbližšímu obchodu či restauraci. Při cestování na vlastní pěst tomu musíte věnovat dvojnásobnou pozornost.

Vyhledávejte bezbariérové a klidné ubytování

Prohlédněte si pozorně hotel a jeho okolí například na Google Earth, zjistěte si, kde jsou nákupní možnosti, jakou nejkratší cestou se dostanete na pláž, zda na ní nevedou desítky schodů, kde je nejbližší lékař či lékárna. Starší lidé mají také rádi klid, a tak se vyhněte hotelům v blízkosti diskoték či nočních barů. To všechno se dá předem zjistit.

4. Neplaťte zbytečně a využívejte slevy

Pokud cestujete individuálně a máte v plánu využívání veřejné dopravy, nejrůznější výlety, návštěvy muzeí, galerií a dalších placených zajímavostí, informujete se předem o slevách pro seniory. V mnoha zemích mají senioři na cestování či vstupné výrazné slevy, někde dokonce neplatí nic.

Existují i nejrůznější slevy na letenky, jízdenky, hotely i stravování. Například v Itálii můžete získat stříbrnou kartu, Carta d'Argento, která vám umožňuje cestovat vlaky za zlomek běžné ceny a nad 75 let úplně zdarma. Podobná zlatá karta Tarjeta Dorada, existuje ve Španělsku a umožní vám také slev y na jízdném. Mnohé slevy je možné čerpat už od 50 let, výraznější jsou po 60 roce věku.

5. Pamatujte na své zdraví a fyzické schopnosti

Senioři se často spoléhají na to, že v cílové destinaci bude lékařská peče stejně dostupná a kvalitní jako doma. Pak se dostávají při nějakých nenadálých zdravotních obtížích s velkými problémy. Měli byste tedy pamatovat na dostatečnou zásobu léků, které užíváte. Nespoléhejte se na to, že si je dokoupíte na místě.

Stejně tak si zabalte i nezbytné zdravotnické pomůcky, které vám ulehčují pohyb. Pamatujte i na to, že budete muset své zavazadlo několikrát přemisťovat. Mělo by být v každém případě vybaveno kolečky a vážit jen tolik, abyste jej snadno i unesli.

Zavřít reklamu