Cestujete sama? 8 bezpečnostních zásad, jak se vrátit ve zdraví a s dokonalými zážitky
autor Pavel Přeučil
29. září 2018 | 13:01
Vybrali jsme pro vás rady zkušených cestovatelek, které už projely pořádný kus světa, a i když se setkaly na svých cestách s řadou nepříjemností a mnohdy i nebezpečných situací, dokázaly se s nimi vyrovnat a většině z nich i předcházet. A právě předcházení nebezpečným situacím je při cestování osamocených žen tím nejdůležitějším pravidlem.
1. Vyhýbejte se nočním příletům
Mnohdy nabízejí aerolinky nižší ceny letenek u letů, přilétajících do koncových destinací pozdě v noci nebo nad ránem. Podobně je tomu i u autobusových linek. Situace, kdy vyjdete z letiště ve dvě hodiny v noci ve zcela neznámém městě, není příjemná ani pro muže.
Tmavé a opuštěné ulice, sem tam potácející se postava nějakého opilce, nebo parta rozparáděných mladíků, vracejících se z noční párty. Přílet, nebo příjezd za denního světla je nejen bezpečnější, ale budete mít lehčí orientaci a snáze se vám bude hledat i vaše ubytování.
2. Pozor na nevhodné oblečení
Jiná země, jiný mrav, říká se. A to se týká i oblečení. Vybírejte si jej chytře s ohledem na mravy a zvyklosti v cílové destinaci. Do řady zemí, zejména islámských, nejsou určitě vhodné kratičké šortky a trička, či blůzky s odhalenými rameny.
Nakonec i v Itálii a řadě balkánských zemí je neslušné vstupovat do některých objektů, zejména církevních, male i památkových v podobném oblečení. Nejenže vhodným oděvem projevíte úctu ke zvyklostem dané země, ale rozhodně také budíte menší pozornost.
3. Vždy počítejte s nejhorším
Podle rad zkušených cestovatelek je dobré mít vždy nějaký záložní plán pro případ, že byste byly okradeny, nebo ztratily své doklady, peníze či kreditky. Jedním z triků, jak si dobře ukrýt záložní peníze, je umístit jejich ruličku například do neprůhledné lahvičky s vitamínovými pilulkami. Pokud s ní zatřesete, ozve se zvuk pilulek a nikdo by v ní nehledal peníze.
Pokud nemáte v hotelovém pokoji trezor, lahvičku můžete pak klidně nechat i v batohu a nikdo si jí nevšimne. Nezapomeňte si naskenovat i všechny důležité dokumenty a poslat si vše e-mailem. Snadno se k nim pak dostanete odkudkoliv.
4. Pozor na náhodné známosti
Říká se, že bezpečněji se ženy na cestách cítí s jinými ženami. Je samozřejmé, že muži mohou být v mnoha ohledech k osamělým ženám dotěrnější, ale do nebezpečí se můžete dostat i ve společnosti neznámé ženy. I mezi nimi jsou podvodnice a zlodějky, cílící právě na osamělé cestovatelky.
Rozhodně to neznamená, že byste se měly bránit navazování nových známostí, ale buďte přitom opatrné. Pro všechny případy vždy zanechejte podrobný itinerář své cesty s adresami u rodičů či příbuzných. Rozhodně není na škodu zaregistrovat svou cestu do aplikace Ministerstva zahraničí DROZD. V nepřehledných situacích, jako jsou ozbrojené konflikty, přírodní katastrofy či atentáty, budou mít vaši blízcí možnost se s vámi jejím prostřednictvím rychle spojit.
5. Nebezpečné mohou být i taxíky
Pokud používáte na svých cestách taxi, vyhledávejte zásadně licencované taxikáře. Požádejte třeba recepčního v hotelu, aby vám taxi zavolal a zároveň si vezměte spojení na licencovanou taxislužbu pro případ zpáteční cesty. V řadě zemí jsou samozřejmě nelicencovaní taxikáři levnější, ale většinou jde o cizince, s kterými se buď špatně domluvíte, nebo se vám může přihodit něco horšího. Zásadně nesdílejte taxi s cizími muži i když vám budou slibovat, že uhradí půlku nebo dokonce celou cenu jízdy.
6. Šperky nechte raději doma
Jistě chcete vypadat na dovolené přitažlivě a zvýrazňujete to nějakými šperky. Noste jich na cestách co nejméně. Zejména ty lesklé, zlaté či stříbrné poutají zbytečnou pozornost nenechavců. V mnoha zemích, Česko už dnes nevyjímaje, existují celé gangy, zaměřené na krádeže šperků neopatrných turistů. Využívají i malé děti, které se k vám přitočí a strhnou například řetízek z krku.
7. Buďte opatrné i v hotelu
Někdo vám klepe na dveře pokoje a hlásí se, že je pokojová služba. Častý trik nejrůznějších podvodníků, nebo násilníků.
Mohou tvrdit, že vám jdou opravit kohoutek v koupelně, uklidit, nebo nesou nečekané občerstvení. Pokud je ve dveřích kukátko, přesvědčte se, že jde opravdu o danou osobu. Pokud si nejste jisty, zavolejte raději na recepci hotelu a ověřte si, zda k vám někoho poslali.
8. Pozvání nemusí dopadnout dobře
Opatrnosti nezbývá ani v situacích, kdy vás někdo neznámý pozve na sklenku nebo na něco dobrého k jídlu. Právě letos v létě si odnesla jedna z mladých blogerek nepříjemnou zkušenost z nočního vlaku do Budapešti. Přátelský mladý pár, sedící s ní v kupé, ji nabídl čerstvé klobásky, sýr a víno.
Po hostině usnula jako špalek a když se probrala, byly všechny její věci pryč a spolucestující „přátelé“ také. Stačilo pár kapek drogy do pití. To se vám může stát v cizině i při pozvání neznámými lidmi do restaurace.