Dovolená
 

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Dovolená
Systém krátkodobého pronajímání nemovitostí, využívaný především mladými cestovateli, se stal doslova fenoménem a otevřel zcela nové možnosti levného ubytování na cestách. Jako každá podobná služba, založená především na důvěře, však láká nejrůznější podvodníky. Čeho se tedy vyvarovat při využívání Airbnb?

autor  Pavel Přeučil

25. září 2018   |  14:46

Zdá se to být jednoduché. Na internetovém portálu služby Airbnb si vyberete to, co vám bude nejvíce vyhovovat, domluvíte si s pronajímatelem podrobnosti a už se těšíte na svůj vysněný pobyt. Předem je nutné zdůraznit, že drtivá většina pronajímatelů v systému Airbnb je skutečně poctivých a nabízené nemovitosti odpovídají parametrům, uváděným v nabídkách.

Je však nemálo případů, kdy se stal pobyt v pronajatém bytě skutečným hororem, anebo nabízený byt dokonce vůbec neexistuje. Existuje celá řada známek, podle kterých se dá podvodník poznat. Pokud některou z nich zaznamenáte, mělo by to pro vás být něco jako červená vlajka. Pozor, tohle nějak zavání!

Místo dovolené, služkou pro všechno

Prvním varováním může být nesmírně výhodná cena bytu nebo celé nemovitosti, zahrnující luxusní vybavení a třeba i neomezený pobyt pro domácí mazlíčky. Jakmile pak majitele kontaktujete, dozvíte se, že je kdesi v zámoří a hledá někoho, kdo by se mu staral o majetek a nejen to, na krku pak můžete mít i majitelovy pejsky, kočičky, papoušky, nebo dokonce hady. Pár takových případů už se stalo.

Nikdy neplatit přímo pronajímateli

Dalším varovným příznakem podvodu je nepřítomnost majitele nemovitosti a nemožnost jej osobně kontaktovat. Obvykle se dozvíte, že musí zrovna v době vašeho pobytu odjet na důležité obchodní jednání a klíče si budete moci vyzvednout někde v trafice, baru nebo, že vám je předá jeho oficiální zástupce Airbnb. Zároveň vás požádá o vaše kontaktní informace, jako číslo pasu, číslo platební karty atd.

Pozor na podivné platby předem

Součástí jeho podmínek je i žádost o složení vratné zálohy s tím, že se s vámi po jejím zaplacení ihned spojí agent Airbnb, který vám nemovitost předá. Po příjezdu na místo vás samozřejmě žádný agent nečeká a zjistíte, že na udané adrese bydlí někdo zcela jiný. Proto vždy plaťte jen prostřednictvím Airbnb, nikdy ne přímo pronajímateli.

Projděte si podrobně recenze

Základem chytrého výběru vašeho vysněného bydlení by měly být vždy recenze předchozích uživatelů. Projděte si je podrobně a seznamte se se všemi záludnostmi toho, co vás čeká. Věnujte jim dostatek času a hledejte zejména ty negativní. Dozvíte se tak třeba, že pod zdánlivě luxusním bytem, pronajímaným za pár korun, se nachází garáž, ve které má majitel bytu autodílnu a od sedmi ráno z ní zaznívá túrování motorů. Nebo, že slibovanou vyhlídku na moře zažijete jen když si stoupnete na židli. Pozitivní recenze jsou tedy nezbytné.

Ujistěte se, že jednáte se skutečným majitelem

To platí samozřejmě pro každý pronájem, ale u Airbnb je to obzvlášť důležité. Možná jste si všimli, že hledáte-li ubytování v určité destinaci, narazíte několikrát na stejné jméno, například „Ahoj, já jsem Katrin.“ Za těmito nabídkami se většinou skrývají nejrůznější najaté agentury, které si vydělávají zprostředkováním pronájmu nemovitostí.

Na Airbnb se přiživují i různé zprostředkující agentury

Vždy si ověřte skutečného majitele, adresu i samotnou existenci nemovitosti. Dají se využít nejrůznější rejstříky majitelů, výpisy z katastru, recenze či podrobně prozkoumání nemovitosti pomocí Google Earth.

Pozor, váš pobyt může být nezákonný

V některých destinacích je pronajímání nemovitostí prostřednictvím Airbnb zpoplatněno a majitel z něj musí odvádět daně. To mnozí majitelé ignorují a pronajímají byty načerno. Tady už je složitější zjistit, zda jde o poctivce nebo podvodníka. Staly se případy, kdy většinou na udání, vtrhla do bytu finanční kontrola a pokutu dostali jak pronajímatel, tak host. V některých zemích, městech, nebo i konkrétních domech, je pronájem v systému Airbnb zcela zakázán. I to je třeba si zjistit předem.

Opravdu je Airbnb vždy levnější než hotel?

Na závěr ještě jedna dobrá rada. Vždy si při výběru pronájmu srovnávejte ceny ubytování prostřednictvím Airbnb a místních hotelů či penzionů. Mnozí pronajímatelé si účtují nejrůznější poplatky, které je třeba uhradit namístě. Mohou se týkat služeb, můžou vám naúčtovat i to, co jsou povinni platit v daních.

Časté poplatky, které pořádně navyšují cenu, se týkají úklidu. Většinou jsou paušální a neberou ohled na to, zda strávíte v bytě jednu noc nebo celý týden. Zejména u krátkodobých pobytů se vám může víc vyplatit hotel, který nikdy zvláštní poplatek za úklid nevyžaduje.

Zavřít reklamu