Dovolená
 

Vychytávky zkušených cestovatelů: Jak cestovat v letadle pohodlně a bez zdravotních rizik

Dovolená
Pokud patříte ke zkušeným cestovatelům, zajisté víte, že obléci se vhodně do letadla není tak jednoduché, jak by se zdálo. Často musíte počítat s odlišnými klimatickými podmínkami v různých zemích, stísněnými sedačkami v letadle a někdy i zdravotními problémy. Důležité je i to, mít při sobě všechny věci, které budete během dlouhého letu potřebovat. Poradíme vám, jak tohle všechno vyřešit.

autor  Pavel Přeučil

20. září 2018   |  08:38

Základní a nepostradatelnou věcí je vždy vhodné příruční zavazadlo. Ženy to řeší většinou kabelkou, muži sportovní taškou, nebo batůžkem. Do něho si složíte všechno potřebné, například léky, rezervní oblečení, zábavnou elektroniku na cestu, hygienické potřeby a další věci. Příruční zavazadlo se umisťuje na palubě letadla pod sedadlo před vámi.

Nezapomeňte na prudké změny teplot

Při cestě z jižních, nebo dokonce tropických zemí v každém případě pamatujte na to, že v klimatizovaném letadle je mnohem chladnější vzduch a náhlá změna teploty vám může přivodit nemilé zdravotní problémy. Proto necestujte v šortkách a tričku, ale připravte si teplejší oblečení.

Mohou to být lehké nylonové bundy, které se dají složit do kabelky nebo do kapsy, vesty, teplé ponožky či mikiny. Ženám často postačí i velký šátek, do kterého se mohou zabalit. Pamatujte i na to, že oblečení a prádlo by mělo být pohodlné a prodyšné, například z bavlny nebo hedvábí.

Pozor na nebezpečnou trombózu!

Delší, několikahodinové lety skrývají i další nebezpečí. Vaše tělo bude po dlouhý čas téměř bez pohybu, stísněné na nepohodlné sedačce. To je daň za levné cestování. Dnešní letadla mají prostory mezi sedadly zúženy na minimum, a tak si nohy ani neprotáhnete.

Na dlouhé sezení můžete zle doplatit

Mnohým lidem se při tak dlouhém letu sníží krevní oběh, vytvářejí se krevní sraženiny, které mohou ucpat cévy a dojde k onemocnění, zvanému hluboká žilní trombóza. Ta vás může dokonce i ohrozit na životě. Řešením jsou nejrůznější kompresní návleky a punčochy, které dostanete například ve zdravotnických potřebách. Ty stlačují svaly v nohou, zabrňují otokům a podporují udržovat krevní oběh.

Pohodlné boty, ponožky a oblečení

Pamatujte na to, že těsné boty, nebo u žen boty na vysokém podpatku, vám mohou cestování v letadle pořádně znepříjemnit. Doporučují se tedy volné, pohodné a prodyšné boty. Neměli byste mít ani těsné ponožky, jejichž guma vám omezuje krevní oběh. Totéž platí i o kalhotách, a to jak u mužů, tak u žen. Naprosto nevhodné jsou těsné legíny a kalhoty střihu slim, které vám na pohodlí rozhodně nepřidají. Více pohodlí vám poskytnou i nafukovací polštářky pod hlavu, které seženete za pár korun.

Využijte vesty a bundy se spoustou kapes

Letecké společnosti stále hledají cesty, jak z cestujících vyrazit co nejvíce peněz a přicházejí s mnoha omezeními. Některé z nich, například Rynair, už začínají vyžadovat poplatky i za příruční zavazadla na palubě letadla, a to může být problém. U jiných je velikost či váha zavazadla tak omezena, že se vám do něj téměř nic nevejde.

Zkušení cestovatelé to řeší hlavně speciálními vestami se spoustou kapes a kapsiček, které dokážou příruční zavazadlo zcela nahradit. Prodávají se jak speciální vesty do letadla, ale dobře je nahradí i levné a běžně prodávané rybářské či lovecké vesty. A navíc máte vše stále po ruce.

Zavřít reklamu