Styl & Kultura
 

Máte hluboko do kapsy? V Evropě najdete spoustu pamětihodností se vstupem zdarma

Styl & Kultura
Zkušení cestovatelé, kteří už projeli kus světa a neoplývají zrovna naditou peněženkou, znají množství fíglů, jak toho vidět co nejvíc a neutratit přitom ani korunu. Zkuste využít našeho průvodce a zjistíte, že do řady muzeí, galerií, archeologických lokalit, či na rozhledny se můžete dostat úplně zadarmo. Kde se tedy dá na vstupném ušetřit?

autor  Pavel Přeučil

10. září 2018   |  13:57

Muzea, památky a panoramatické vyhlídky jsou cestovateli nejnavštěvovanější místa, sle většinou se při jejich návštěvě nevyhnete vstupnému a to se může, pokud toho chcete navštívit co nejvíc, pořádně prodražit. Existují ale možnosti, jak se vstupnému vyhnout, například ve dnech, kdy je vsup volný. Proč byste měli platit za vstup na nejznámější, turisty vyhledávanou vyhlídku, když vám stejný prožitek nabídne jiné místo a to úplně zdarma? Nabízíme vám tipy, které vám mohou ušetřit tisíce.

Francie, Paříž

Muzea:

Muzeum moderního umění. Pokud jste v Paříži první neděli v měsíci nebo v Den Bastilly 14. července, můžete zdarma navštívit řadu muzeí a galerií, dokonce i světoznámý Louvre.

Pamětihodnosti:

Určitě nevynechejte návštěvu baziliky Sacre Couer, hřbitov Montparnasse či částečně rekonstruovaný římský amfiteátr Arena Lutetia. Nikde se neplatí.

Nejlepší vyhlídka:

Krásný pohled na město vám se vám naskytne od baziliky Sacre Couer, Pařížané považují za nejkrásnější vyhlídku z parku Belleville.

Německo, Berlín:

Muzea:

Je to neuvěřitelné, ale v Berlíně jsme našli 57 muzeí, do kterých je vstup zdarma. Jejich seznam najdete na speciálním portálu. Je to například Protiválečné muzeum, Muzeum energie, Friedenskirche v parku Sanssouci, muzeum Pankow a další.

V Berlíně se dostanete zdarma do 57 muzeí

Pamětihodnosti:

Checkpoint Charlie, Braniborská brána, památník Berlínské zdi.

Nejlepší vyhlídka:

Výtahem se dostanete do kupole obnoveného Reichstagu. Rezervujte si ale návštěvu předem, jsou zde pravidelně dlouhé fronty.

Portugalsko, Lisabon

Muzea:

Zdarma můžete navštívit Berardo muzeum, případně muzeum elektřiny ve staré městské elektrárně.

Pamětihodnosti:

Vyberte si procházku po městských památkách v neděli, kdy jsou vstupy do všech zdarma.

Nejlepší vyhlídka:

Doporučujeme dvě nejlepší, Podívejte se na Miradouro de Sao Pedro de Alcantara s výhledem Baixa, a pak Miradouro de Santa Catarina.

Dánsko, Kodaň

Muzea:

Nationalmuseet

Dánské národní muzeum je největším muzeem v zemi a také jedním z nejkrásnějších. Sídlí v rozlehlé budově z 18. století v blízkosti centra. V expozicích představuje dánskou historii od pravěku do moderní doby.

Dětské muzeum

Děti si zde mohou vyzkoušet historické kostýmy, nebo šplhat po palubě repliky vikingské lodi. Posedět pak můžete u sochy Malé mořské víly.

Národní galerie

Najdete v ní rozsáhlou sbírku dánského i světového umění za dobu 700 let, jako například Rubense, Rembrandta či Matisse.

Pamětihodnosti:

Volný vstup nabízí městská Botanická zahrada

Nejlepší vyhlídka:

Využijte volného vstupu do Christianborgu, což je vládní palác a vystoupejte na jeho vyhlídkovou věž.

Jako rozhledna vám poslouží v Amsterodamu i hotel

Nizozemí, Amsterodam

Muzea:

Určitě nevynechejte historické sbírky v Schuttersgalerij Amsterdam, čili v galerii civilních gard v jednom z historických domů, nebo muzeum Multatuli.

Pamětihodnosti:

Navštivte kostel z 15. století Nieuwe Kerk, nebo si zdarma prohlédněte Gassan Diamond, kde se projdete zdarma úžasným světem diamantů, šperků a hodinek.

Nejlepší vyhlídka:

Ta se vám naskytne z nejvyššího patra Ústřední knihovny, nebo si vyjeďte výtahem do Sky Lounge v hotelu Doubletree.

Řecko, Atény

Muzea:

Atény jsou plné muzeí s volným vstupem, včetně Kanellopoulusova muzea, Muzea lidového umění a tradic, Muzea moderního umění a dalších.

Pamětihodnosti:

Zdarma je například vstup do Národních zahrad, Aristotelova lycea, na Hadriánův oblouk či do chrámu boha Dia.

Nejlepší vyhlídka:

Za těmi nejlepšími budete muset trochu pochodovat, ale vyplatí se to. Nejkrásnější pohledy na město jsou z hory Lycabettus, nebo z vrchu Filopappou.

V Londýně nebudete peníze na vstupy vůbec potřebovat

Velká Británie, Londýn

Muzea:

Londýn je k návštěvníkům galerií a muzeí velmi přátelský a tak tam opravdu neutratíte za vstupy ani korunu. Můžete si tak projít sbírky Britského muzea, Tate gallery, Přírodovědného muzea či Národní galerie.

Pamětihodnosti:

Britská sněmovna, řada kostelů, jako Temple Church a další.

Nejhezčí vyhlídka:

Naskýtá se například z Parliament Hill, královské observatoře či Skygarden.

Španělsko, Madrid

Muzea:

Do Museo Taurino, soustřeďujícího všechny předměty, malby, sochy a dokumenty kolem býčích zápasů, se dostanete každý den zdarma. Navštívit zdarma můžete však i Muzeum Prado a to po ránu mezi 6. a 8. hodinou od pondělí do soboty, nebo Reina Sofia také ráno od 7. do 9. hodin a to od pondělí do pátku.

Pamětihodnosti:

Skutečný egyptský chrám Templo d Debod v Parque del Oeste spolu s malým muzeem je skutečnou raritou.

Nejlepší vyhlídka:

Shodou okolností stojí uvedený chrám v parku, odkud je na město nejhezčí výhled. Krásná vyhlídka je i z Cerro del Tio Pio.

Turecko, Istanbul

Muzea:

V Istanbulu si můžete užít volných vstupů například do chrámu Hagia Sophia, Muzea moderního umění nebo galerií na ulici Istiklal.

Pamětihodnosti:

Vstup zdarma nabízí většina historických mešit, avšak pouze mimo časy modliteb. Prozkoumat můžete i známou Yerebatanskou cisternu, či antický hippodrom. Doporučujeme navštívit i Salt Galatea. Sídlí v nádherné budově osmanské banky v Karaköy, nabízí špičkové umělecké výstavy a nádherný výhled. U místních jedno z nejoblíbenějších míst v Istanbulu.

Nejhezčí vyhlídka:

Vrch Pierre Loti Hill, pojmenovaný po francouzském básníkovi a spisovateli, který si  odtamtud užíval neuvěřitelný pohled na Istanbul. Existují dva způsoby, jak se dostat nahoru: jeden je pěšky a druhý lanovkou. Krásný výhled je i z mostu Halic. Tento most a stanice metra se nachází na tzv. "Zlatém rohu". Při návštěvě před západem slunce pochopíte, odkud pochází jeho jméno. 

Zavřít reklamu