Pobyt
 

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do Kalábrie

Pobyt
Máte rádi Itálii a máte pocit, že severní jadranské pobřeží je tak trochu nuda, protože ho máme už z minulých pobytů celé osahané? Chtěli byste poznat jiné kouty této překrásné země?

autor  redakce

16. srpna 2018   |  12:31

Vydejte se na jih do Kalábrie. Tenhle kout Itálie nabízí nepřeberné bohatství navzdory tomu, že na něj spousta lidí kouká trochu svrchu jako na chudou části Itálie.

Uvidíte až na mořské dno

V mnohém ale předčí bohatší letoviska severního Jadranu. Především ve své kráse a nádheře svých pláží. Na severu jsou mnohdy v letoviscích davy turistů, je to, jak se říká hlava na hlavě. Tady jsou pláže mnohem volnější, někdy ji budete mít třeba dokonce sami pro sebe. V mnoha případech jsou pláže i hezčí.

Průzračnou mořskou hladinou můžete vidět až na dno, což se vám na severu obvykle nestane – voda je tam kalnější. V Kalábrii je moře jedno z nejčistších v celé Evropě. Důkazem je, že zdejší pláže se umísťují i v top dvacítce celé planety.

Nejhezčí místo u majáku 

Na plážích je také mnohem větší klid, nepotkáte tam spousty prodavačů suvenýrů, kteří vám neustále budou vnucovat nějaké zbytečnosti. Klidně si zalezete do stínu borovic, ukryjete se v jemném písku a budete si užívat svůj pobyt. Mimochodem najdete zde písek různých barev od bílého, zlatého až po tmavý, někde narazíte i na oblázky. Olivovníkové a pomerančovníkové háje, vinice, to je Kalábrie.

Udělejte si čas na návštěvu místních cukráren a dobrot

Vůbec nejhezčím místem tohoto koutu země je asi Capo Vaticano. Mys tvořící srdce Kalábrie ozdobený majákem. Výhled z útesů je nádherný. Když je hezky, můžete vidět i sopku Stromboli. Je zde ale jeden drobný háček: pláže pod majákem Belveder jsou přístupné pouze po vodě, tedy na loďce či pomocí šlapadla. 

V pirátské jeskyni už není bezpečno

Nejvíce hotelů v Capo Vaticano leží v zátoce Groticelle. Právě tato pláž s bílým pískem přerušovaným tu a tam výběžkem skal patří mezi často oceňované. Zájem o ni proto logicky roste – je tu víc turistů, než kdysi bývalo, ale stále je to ještě dobré.

Hezký je i záliv Santa Eufemia, v němž leží městečko Pizzo Calabro. Kdysi byla oblíbenou destinací jeskyně Saracénů, do níž údajně piráti ukrývali svoje poklady. V současnosti ale prostor hodně poškodila mořská voda. 

Odoláte místnímu pamlsku? 

Určitě si udělejte čas na návštěvu místních cukráren a dobrot, které nabízejí. Určitě neodoláte místnímu zmrzlinovému dezertu tartufo. Co si pod tím představit? Jedná se o zmrzlinovou kouli, uvnitř které najdete likér či ovoce, následně je obalena v čokoládě, oříšcích nebo kokosu.

Prý tahle lahůdka vznikla kdysi jako pocta jistému savojskému šlechtici, který měl rád čokoládu a lanýže. Zdejší cukrář mu proto obalil zmrzlinovou kouli v čokoládě. Zhotovil tak pochoutku asociující lanýžový bonbon. Uspěl dokonale a tartufo se stalo symbolem Kalábrie. 

Zavřít reklamu