Pobyt
 

K protinožcům za přírodními krásami: Obdivujte palačinkové hory i neónově zelené jezero

Pobyt
Výlet k protinožcům má pro spoustu z nás půvab něčeho nového. Pokud jde o přírodní bohatství, rozhodně se tu potkáte s krásami, které nespatříte nikde jinde na planetě. Proto se vyplatí vydat se do australské buše na trek. Jenom pozor na některé jedovaté potvory.

autor  redakce

26. července 2018   |  10:09

Někdejší vyschlá jezera dnes tvoří Národní park Mungo v Novém Jižním Walesu na východě Austrálie. Z jezerních sedimentů se postupně staly zkameněliny, které dnes s obrovským nadšením zkoumají paleontologové. Pokud se dosyta vynadíváte na podivuhodné hory, které kdysi tvořily jezerní dno, můžete vyrazit k jezeru, které existuje dodnes. 

Divy Nového Zélandu: sirné jezírko a pruhované kopce 

Na první pohled vás ohromí nezvyklou neónově zářivou barvou. Jedná se o Devil´s Bath na Novém Zélandu. A proč je jezírko tak divně barevné? Může za to spousta síry, nacházíte se totiž ve vulkanické oblasti Wai-O-Tap. A když už na Novém Zélandu budete rezervujte si čas na návštěvu Punakaiki, tzv. Palačinkových hor.

Charakterizují je vodorovné pruhy, jedná se o vrstvy sedimentů tvrdého a měkkého vápence, které vážně připomínají stoh palačinek narovnaných na sobě.  

Včelí úly a mohutná písečná vlna 

Podivný tvar mají skály, který Aboriginci, tedy australští domorodci, říkají Purnululu. Možná by někdo mohl připodobnit k včelím úlům. Vznikly nejspíš erozí kráteru po meteoritu – alespoň si to myslí odborníci. Další divné skály, i když pro změnu trochu jinak, jsou Wawe Rock.

Jeďte se podívat na pláž tvořenou pouze z mušlí!

Připomínají totiž gigantickou písečnou vlnu, která jakoby náhle a nečekaně ztuhla v pohybu. Je vysoká úctyhodných 15 metrů a široká zhruba 80 metrů. Eroze je ale vyhloubila za mnoho set tisíc let, rozhodně to není žádné dílo okamžiku. 

Záplava bílých mušlí

U australských břehů najdete také zcela unikátní pláž zvanou Shell Beach. Netvoří ji totiž písek ani kamínky ale doslova záplava mušlí. Nachází se poblíž australského Perthu a na délku měří snad až 60 km. Proč je zde tolik mušlí?

Voda se zde vysoce slaná a kvůli tomu tu nejsou schopni žít téměř žádní jiní živočichové. Proto je tu záplava bílých lastur kam až lidské oko dohlédne. Další podivností u australských břehů je Tessellated Pavement u Eaglehawk Neck v Tasmánii. Jedná se o jakýsi mozaikový chodník, který ovšem nevytvořili sami lidé, nýbrž přírodní eroze. 

Zpátky do minulosti aneb počátky planety Země 

A ještě jeden nezvyklý úkaz. Chtěli byste někdy na vlastní oči vidět, jak vypadala Země v době, kdy se na ní teprve rodil život? V Austrálii se vám takový pohled naskytne. Jde o stromatolity v Hamelin Pool na západě kontinentu v Shark Bay. Budete fascinovaně zírat na kolonie jednobuněčných organismů, který nelze odpárat jedno – mají lví podíl na tom, že tu začal vznikat kyslík nezbytný pro život. 

Zavřít reklamu