Pobyt
 

Slunné Portugalsko: Dovolená pro surfaře a milovníky horka

Pobyt
Portugalsko je Čechy trochu opomíjenou destinací, protože cesta do této země je přece jenom delší. A Češi, když chtějí vyrazit do daleka, dávají obvykle přednost Americe, Asii či Karibiku. Pokud ale zabloudíte do Portugalska, rozhodně toho litovat nebudete.

autor  redakce

31. července 2018   |  07:33

Příjemné je už zdejší podnebí. Můžete si vybrat, zatímco západ a sever země charakterizuje výrazně oceánské klima díky Atlantskému oceánu, na jihu jsou poměry subtropické včetně horkého a suchého léta, čili středomořského podnebí. Chcete-li opravdu pořádné horko, navštivte region Alejento, kde můžete během léta zažít až čtyřicetistupňová vedra. 

Romantika s hotelovou aglomerací 

Protože budete určitě velkou část portugalské dovolené trávit na pláži, vězte, že krásnou lokalitou pro odpočinek u moře je především jižní pobřeží Algarve, a to počínaje mysem Cabo de San Vicente až po portugalsko-španělské hranice. Najdete zde na Plaia da Rocha nevšedním způsobem tvarované skály i jemňoučký písek.

Krásná je i Plaia Verde. Děti a senioři ocení Plaia do Falesla s velice pozvolným vstupem do vln. Vaší základnou se může stát příjemné letovisko Albufeira na jihu provincie Algarve, kdysi rybářská vesnička se spoustou křivolakých uliček, dnes ovšem hotelová aglomerace, která roste do šířky, jak jinak. Tomu se prostě zabránit nedá. Na druhou stranu historické centrum si stále ponechalo svou příjemnou romantickou atmosféru. 

Na prkně po vlnách a do vln za vraky a žraloky 

Milovníci adrenalinu budou jásat, protože Portugalsko je zemí jako stvořenou pro surfaře. Pokud se chcete na prkně klouzat po vlnách, vydejte se do oblasti Peniche, kde jsou skvělé podmínky pro surfování.

Na Azorských ostrovech se můžete potápět k vrakům lodí z 18. století

Na řadě pláží je dokonce zakázáno se koupat, jsou vyhrazeny pouze pro surfaře, takže milovníci lenošení musí jinam. Šnorchlování a potápění si zase můžete do sytosti užít na Azorských ostrovech. Ve vodě můžete potkat kytovce i žraloky - hlavně v červnu a v září. Na mořském dně si potom můžete užít potápění k vrakům lodí z 18. století. 

Na rozkvetlé Madeiře se moc nevykoupete 

Subtropické klima ostrova Madeira je dalším obrovským portugalský lákadlem. Najdete tu snad všechny odstíny zelené, které existují. Skály obrůstají pestré hortenzie, kvetou zde i orchideje. Milujete tropické ovoce jako manga, banány, melouny nebo avokáda? Potom si je tady můžete sami natrhat. Jedinou nevýhody tohoto zeleného ráje je skutečnost, že s povalováním na písečné pláži je to tady o poznání horší. Jsou zde jediné dva písečné azyly, a sice Plaia Formosa a Plaia Prainha.

Jinde na ostrově narazíte na útesy nebo oblázkové pobřeží. Máte ale ještě jednu možnost: vydat se z Madeiry na asi 40 km vzdálený ostrov Porto Santo. Funguje zde pravidelné lodní spojení a na Porto Santo najdete nádherný zlatavý písek, ve kterém se budete moci na břehu povalovat podle libosti. 

Zavřít reklamu