Pobyt
 

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba Jihoafrická republika

Pobyt
Afrika je velkým lákadlem, které zároveň vzbuzuje v našincích velké množství obav. Vydat se do Afriky, nebo ne? A pokud ano, kam a jak se na to připravit?

autor  redakce

06. srpna 2018   |  16:03

Rozhodně se nenechte odradit různými škarohlídy. Afrika je kontinentem, který si zamilujete, a pokud budete respektovat určitá pravidla, nemůže se vám prakticky nic stát. 

Kde vás nikdo neokrade?

Spousta lidí má obavy z bezpečnosti. Uklidníme vás. Jestliže se vydáváte do turistických částí, rozhodně se nemusíte ničeho obávat. Tady se bezpečnosti hostů lidé věnují a je zajištěna.

Pokud ale budete cestovat na vlastní pěst mimo turistické lokace, může se stát, že vás například někdo okrade. Třeba pěší pouť z Kapského města na Stolovou horu se z těchto důvodů nedoporučuje. Méně bezpečné jsou také státy centrální Afriky.

Nezapomeňte sprej proti hmyzu

Hygiena a hrozba nemocí je dalším strašákem. Ale pozor. V turistických částech žádná velká rizika nehrozí. Jídlo je tu kvalitní, dostatečně tepelně upravené. Nikdy ale nezapomeňte na základní zásady hygieny. Ve výbavě by vám neměl chybět sprej proti hmyzu.

Než vyrazíte do Afriky, nezapomeňte na očkování na žlutou zimnici

Vyplatí se během západu slunce chodit v dlouhých kalhotách, tričku s rukávy a v ponožkách – tehdy hmyz útočí nejvíce. Nezapomeňte také na očkování podle země, kam vyrážíte. Obvykle je třeba mít očkování na žlutou zimnici a dále na žloutenky konkrétního typu, zbytek podle doporučení v zemích. 

U národních parků se vám bude bydlet skvěle 

Pokud jde o ubytování, stejně jako všude jinde tu najdete levnější a jednodušší hotely i dražší a luxusnější. Krásné bývá ubytování poblíž národních parků, například na farmách – poblíž Krugerova národního parku v JAR.

Strava je rovněž výborná. Vyplatí se ochutnat místní steaky nejenom z hovězího a sáhnout i po zdejších specialitách. Například bobotie v Kapském Městě, což je mleté hovězí pečené s chlebem, přelité sladko-pikantní omáčkou.

Kam se vydat s minimálními riziky? 

Skvělou volbou je Jihoafrická republika. Jejím největším lákadlem je Krugerův národní park. Zabírá asi 25 000 km čtverečních, je tedy opravdu rozlehlý. Můžete zde vidět různou přírodu od otevřené savany na severu přes lesy v centrální části až po buše, savany a lesy na jihu.

Narazíte zde na všechna zvířata, která v tomto regionu žila, od žiraf, zeber, přes slony, lvy, nosorožce a psy hyenovité a spousty ptáků. S trochou štěstí uvidíte i leopardy nebo gepardy. V řekách a jezerech číhají hroši a krokodýli. 

Potápění se žralokem i prknařský ráj 

Dny v přírodě si můžete proložit poznáváním Kapského Města, dále je zajímavá také Pretorie. Kdo chce plážovou dovolenou, pak nejvhodnější je okolí města Durban, které olizuje teplejší proud.

Na své si přijdou i dobrodruzi, ti například v Mossel Bay (Záliv mušlí) mohou zkusit potápění v kleci za velkým bílým žralokem. Silné větry dělají z JAR velmoc windsurfingu, takže prknaři mají zelenou. Mezi Georgií a Kapským Městem je vinařský ráj – mimochodem jihoafrické víno vůbec není špatné. Milovníky vysokých horských štítů nadchne výlet do Dračích hor na hranici s Lesothem. 

Zavřít reklamu